Gastroenterostomili hastalarda gastrik mukozal değişiklikler ve helikobacter pylori sıklığı
Gastric mucosal changes and frequency of helicobacter pylori in patients with gastroenterostomy
- Tez No: 909957
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Gastroenterostomi ameliyatı geçiren hastalarda mide mukozasındaki endoskopik ve patolojik değişiklikler ile Helicobacter pylori (Hp) enfeksiyonu sıklığını araştırdık. Gereç ve Yöntemler: Kasım 2009 ile Nisan 2010 tarihleri arasında hastanemize başvuran ve herhangi bir nedenle gastroenterostomi ameliyatı geçirmiş olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise gastroenterostomi olmayan ve rutin endoskopi yapılan hastalardan oluşmuştur. Bulgular: Gastroenterostomili 70 hastanın 10'unda (%14,3) ve kontrol grubundaki 50 hastanın 30'unda (%60) Hp pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated endoscopic and pathological changes in the gastric mucosa and the frequency of Helicobacter pylori (Hp) infection in patients undergoing gastroenterostomy surgery. Materials and Methods: Patients who were admitted to our hospital between November 2009 and April 2010 and who had previously undergone gastroenterostomy surgery for any reason were included in the study. The control group consisted of patients without gastroenterostomy who underwent routine endoscopy. Results: Hp was positive in 10 of 70 patients with gastroenterostomy (14.3%) and in 30 of 50 patients (60%) in the control group.