Roux-en-y rekonstrüksiyonu sonucu gelişen motilite değişiklikleri in-vitro deneysel çalışma
- Tez No: 163450
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışma Roux kolu ile normal jejunal segmentin motilitesini karşılaştırmak amacı ile yapıldı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi deney hayvanları ve araştırma laboratuarından sağlanan ağırlıkları 230 - 350 g arasında değişen Wistar Albino tipi sıçanlar kullanıldı. Toplam 21 sıçan kontrol grubu, vagatomili Roux- en- y ve vagotomisiz Roux- en- y olmak üzere yedişerli üç gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki sıçanlara batın orta hat insizyon ve manipülasyonlar, vagotomisiz Roux- en- y grubundakilere distal gastrektomiyi takiben Roux- en- y gastroenterostomi, vagatomili Roux- en- y grubundakilere vagatomiyi takiben distal gastrektomi ve Roux- en- y gastroenterostomi uygulandı. Sıçanlar 1 ay sonra anestezi altoda servikal dislokasyon ile öldürüldü. Elde edilen jejunum parçaları enine 4 şerit halinde kesilerek 37 °C'de ısıtılan, %95 O2, % 5 CO2 ile gazlandırılan krebs bikarbonat solüsyonu içeren 10 mi' lik organ banyosuna kasılma ve gevşeme yanıtlarının alınması için asıldı. Deneylerin sonunda 80 mM KC1 kasılma yanıtları her üç grupta da benzerdi.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The aim of this study is to compare the motility of Roux sleeve with normal segment. Wistar Albino rats weighing 23 Og to 350g were used in this study. The total number of experiment rats were 21 and they were divided into 3 group as control group, vagotomy Roux-en-y and non-vagotomy Roux-en-y control group. Each of them consist of 7 rats. The animals were supplied from Cumhuriyet University experiment animals and research laboratory. Only midline incision and manipulations were applied for control group. Following distal gastrectomy Roux-en-y reconstruction was applied for non-vagotomy Roux- en-y group. After vagotomy, distal gastrectomy and Roux-en-y gastrojejunostomy was applied for vagotomy Rouen-y group. Rats were killed 1 month later by cervical dislocations under anestesia. The obtained jejunal segments were cut into four equal parts. They were hanged up in order to investigate the contraction and relaxation responses in tissue bath is 37° C and %95 O2, %5 CO2 gases are supplied in 10 ml bicarbonate creps solution. When the experiment was finished, it is obtained that KC1 responses were similar for three groups.