Mesnevi'de hayret kavramı ve hayret makamı
The concept of awesome and the authority of awesome in Masnavi
- Tez No: 909960
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Mevlana Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevîlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mevlâna ve Mevlevilik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Batı ülkelerinde Rûmî olarak bilinen Mevlânâ Celâleddîn Muhammed Belhî veya Mevlevî, önde gelen İslam şair ve mutasavvıflarından biridir. Mevlânâ'nın dünyaca ünlü eserlerinden birisi“Mesnevi”isimli eseridir. Mevlânâ'nın Mesnevî'si sadece İslam dünyasının değil, tüm dünyanın en kıymetli eserlerinden biridir. Mesnevî derin ve sonsuz bir okyanustur, onu anlamanın tek yolu onun kavram ve öğretilerinin dalgalarında boğulmaktır. Bu derin ve sonsuz okyanustaki kavramlardan birisi de hayret kavramıdır. Bu çalışmada hayret kavramı Mesnevi'de geçen bütün hayret ve hayret ile ilgili geçen her şey detaylı bir şekilde çok yönlü olarak incelenmiştir. Bu çalışma Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte tasavvuf ve tasavvufta hayret hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, hayret kavramı her yönüyle incelenmiş; ikinci bölümde ise hayret kavramı Mesnevi'de var olan tüm beyitleriyle her anlam ve her açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Jalal al-Din Muhammad Rumi is one of the biggest and most well-known names in the world of mysticism. His most famous book Masnevi-ye-Manavi, also written Mathnawi is both a popular research reference and a topic for teaching in various universities around the world. One of the themes discussed in Masnevi which is one of the main subjects of Islamic mysticism is the status of“astonishment ”. Almost all Islamic mystics believe that the status of astonishment is one of the prime stages of spiritual journey (conduct) to perceive the the most high God. This research examines the concept and status of“astonishment”and its classifications in Masnevi according to all the versus in which the word“astonishment”is used. To achieve this goal, related themes of Knowledge, mystery, love, and revelation are also raisesd in this research.