Bruksizm hastalarında periodontal sağlığın ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of periodontal health and quality of life in patients with bruxism
  1. Tez No: 621414
  2. Yazar: EKİN CİNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BODUR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bruksizm; gece veya gündüz diş sıkma, kenetleme ve gıcırdatmayı içeren parafonksiyonel bir aktivite olarak tanımlanmaktadır. Bruksizmin etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde santral sinir sistemi disfonksiyonu nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir. Anketler bruksizm aktivitesini değerlendirmek için en yaygın kullanılan yöntemdir. Bruksizmin, dental problemler ve orofasiyal bölgedeki ağrı ile oral sağlığa bağlı yaşam kalitesini etkileyebileceği düşünülmektedir. Periodontitis, dişleri destekleyen yapılardan periodontal ligament ve alveoler kemiğin yıkımı sonucu oluşan ataşman kaybının görüldüğü geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Dişeti kanaması, dişlerde sallanma, ağız kokusu gibi sonuçlar nedeniyle kişilerin oral sağlığa bağlı yaşam kalitesi üzerine etkisi olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, bruksizm ve periodontal hastalıkların ayrı ayrı hasta konforunu etkileyen durumlar olması gerekçesiyle, periodontoloji kliniğine başvuran bireyler arasından bruksizm tanısı konan hastaların periodontal durumlarını ve oral sağlığa bağlı yaşam kalitelerini, sadece kronik periodotitisi olan hastalar ile karşılaştırmayı hedefledik. Çalışmamıza katılan 101 kişinin 64'ü bruksizm grubunu (B), 37'si ise kronik periodontitis grubunu (P) oluşturmaktadır. Bruksizm grubunda yer alan hastaların 30'una gingivitis (BG), 34'üne ise periodontitis (BP) teşhisi konmuştur. Çalışmaya katılan hastalar sosyodemografik bilgi formunu, bruksizm teşhis anketini ve oral sağlığa bağlı yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla OHIP-14 ve OHRQoL-UK ölçeklerini doldurmuştur. Bruksizm hastalarının sabah uyandıklarında hissettikleri çene, yüz ve eklem bölgesindeki ağrı derecesini tespit etmek için ise 10 cm VAS (Visual Analog Scale) kullanılmıştır. Çalışmamızın sonuçları doğrultusunda bruksizmin oral sağlığa bağlı yaşam kalitesini periodontitisten daha fazla olumsuz yönde etkilediğini tespit ederken, periodontitisin de oral sağlığa bağlı yaşam kalitesi üzerine olan olumsuz etkileri olduğunu söyleyebilmekteyiz. Periodontal değerlendirmemizin sonuçlarına göre ise bruksizmin periodontal sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmadığını ancak dişlerde atrizyon ve dentin hassasiyeti oluşumuna neden olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Bruxism; is a diurnal or nocturnal parafunctional activity including clenching, bracing, gnashing and grinding of the teeth. Today, etiology of sleep bruxism is not exactly known. Central nervous system disfunction is believed to be the reason. Questionnaires is a widely used method for evaluating the bruxism activity. It is believed that bruxism can affect the oral health related quality of life by dental problems and pain in the orofacial region. Periodontitis is defined as an irreversible disease of the supporting tissues of the teeth caused by specific microorganisms, resulting in destruction of the periodontal ligament and alveolar bone. It is believed that it can have effect on oral health related quality of life due to the reasons such as gingival bleeding, tooth mobility, and halitosis. In this study, because bruxism and periodontal diseases are separate conditions affecting patients comfort, it was targeted to compare the periodontal condition and oral health of the patients who came to periodontology clinic and diagnosed with bruxism with the patients who are diagnosed only with chronic periodontitis. Among 101 patients who participated our study, 64 was from bruxism group (B) and 37 was from chronic periodontitis group (P). Among bruxism group, 30 patient was diagnosed with gingivitis (BG) and 34 was diagnosed with periodontitis (BP). Patients filled-out the social demographic information form, bruxism diagnoses form and OHIP-14 and OHRQoL-UK questionnaires in order to evaluate the oral health related quality of life. Also, 10 cm VAS (Visual Analog Scale) is used in order to evaluate the amount of pain in orofacial region. While we have concluded as a result of our study that bruxism has more negative effects on oral health related quality of life than periodontitis, we can also say that periodontitis has negative effect on oral health related quality of life. As a conclusion of our periodontal evaluation, we concluded that bruxism has no negative effect on periodontal health, but it causes attrition and dentin hypersensitivity.