Liberal eğitim ve mesleki eğitim karşıtlığı bağlamında üniversite fikri
The idea of university in the context of the opposition in liberal education and vocational education
  1. Tez No: 909974
  2. Yazar: NESİL AYTEMİR GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, üniversite fikrini liberal eğitim ve mesleki eğitim arasındaki karşıtlık bağlamında incelemekte ve bu karşıtlığa sebep olan teori-pratik ve zihin-beden düalizmlerini ele alarak tekrar değerlendirmektedir. Literatürde üniversite fikrinin daha çok liberal eğitimle ilişkilendirilmesine rağmen, çalışma bu düalizmlerin yeniden incelenmesiyle liberal eğitim ve mesleki eğitim arasında ilişkisel bir bağ kurulabileceğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, liberal ve mesleki eğitim arasında ilişkiselliğin mümkün olduğu bazı noktalar belirlenmiştir: Aristoteles'in pratik ve üretken bilgi alanlarının teori-pratik düalizmini aşmadaki katkısı; Aristoteles'te pratik bilgelik kavramının değerlendirilmesi; liberal eğitimdeki orator geleneğine dikkat çekilmesi; ve mesleki eğitimdeki bilgi, beceri, değerlerin bilişsel yönünün incelenmesi. Ancak, liberal eğitim ile mesleki eğitim arasında bir ayrışmadan söz edilecekse, bu ayrışmanın, karakter eğitimi üzerinden bireyin zihinsel ve ahlaki gelişimindeki merkezi rolünde somutlaştığı ileri sürülmüştür. Sonuç olarak, düalizmler üzerinden liberal eğitim ile mesleki eğitim arasında ilişkisel bir bağ kurulması ve üniversite fikrinin bu çerçevede konumlandırılması önerilse de, üniversite fikri, liberal eğitimin karakter eğitimine verdiği öncelik doğrultusunda liberal eğitime yakın konumlandırılmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the idea of the university in the context of the opposition in liberal education and vocational education and re-evaluates the theory-practice and mind-body dualisms that cause this opposition. Although the idea of university is mostly associated with liberal education in the literature, this study argues that a relational link between liberal education and vocational education can be established by re-examining these dualisms. In this context, some points of possible relationality between liberal and vocational education are identified: The contribution of Aristotle's practical and productive fields of knowledge in overcoming the theory-practice dualism; the evaluation of the concept of practical wisdom in Aristotle; drawing attention to the oratorical tradition in liberal education; and examining the cognitive aspect of knowledge, skills and values in vocational education. However, it has been argued that if there is a divergence between liberal education and vocational education, this divergence is embodied in the central role of character education in the intellectual and moral development of the individual. As a result, although it is suggested to establish a relational link between liberal education and vocational education through dualisms and to position the idea of the university within this framework, the idea of the university will continue to be positioned close to liberal education in line with the priority that liberal education gives to character education.