Helicobacter pylori varlığında mide epitel hücre kinetiğinin normal mukozadan karsinoma uzanan süreçte değerlendirilmesi
Gastric epithelial cell kinetics in normal mucosa to gastric carcinoma with helicobacter pylori infection
- Tez No: 90998
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN DOĞUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
57 ÖZET Artmış epitel proliferasyonu, adenokarsinom gelişme riski açısından önemli bir belirteçtir. Son yıllarda artmış epitel proliferasyonu ile ilişkili olduğu bildirilen H. Pylori mide kanseri için önemli bir risk faktörüdür. Çalışmamızda, kronik gastrit, atrofik gastrit-intestinal metaplazi, karsinom ve kontrol gruplannda 55 olgu değerlendirildi. Mide epitel hücre proliferasyonu p53 ve Ki-67 antikorları kullanılarak oluşturulan proliferasyon yüzdeleri (L%) ile değerlendirildi. Kronik gastrit, atrofik gastrit-intestinal metaplazi ve karsinom gruplannda gastrik epitel proliferasyonu kontrol grubuna göre yüksek bulundu. (Ln p53 ort. (SD): 17(0,4), 22(0,4), 27(0,4); Ln Ki-67 ort.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY H. Pylori has been implicated in the pathogenesis of gastric carcinoma as well as active chronic gastritis and peptic ulcer disease. Recently, it has been reported that H. Pylori infection, as a risk factor for gastric cancer, is associated with proliferation of gastric epithelial cells in H. Pylori positive hosts, increased proliferation of epithelial cells is an important marker for increased risk of adenocarcinoma. In this study gastric epithelial cell proliferation and the influence of H. Pylori infection on cell kinetics in the progression from normal mucosa to gastric carcinoma were investigated. 55 subjects were assigned to study groups based on histologic diagnosis and H. Pylori status: Microscopically normal mucosa and H. Pylori negative (n:14), chronic active gastritis H. Pylori positive and negative (n:19), atrophic gastritis and intestinal metaplasia (n: 16), gastric carcinoma (n: 8). Gastric epithelial cell proliferation was assessed using p53, ki-67 labeling index percentages.