Özofagus'un skuamöz hücreli karsinomlarının histolojik alt grupları, Bcl-2 protein, bax protein ve NM-23 protein ile ilişkileri prognostik anlamları
The Histolojik subgroups of eosafagus squamous cell carcinoma and the relationship with Bcl-2 protein, bax protein, NM-23 protein and their prognostic affects
  1. Tez No: 90997
  2. Yazar: FERAH ANIK KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
7-ÖZET Özofagus SHK'ları geniş bir morfoloji yelpazesine sahip, geç dönemde bulgu veren, agresif gidişli tümörlerdir. Bu geniş yelpazenin bir ucunda SHK'un az diferansiye bir varyantı olan BHSK'lar yer almaktadır. Çalışmamızda BHSK'ın (non-keratinize küçük hücreli), klasik tipte SHK (keratinize büyük hücreli) ile farklılıkları değişik klinik, histopatolojik parametreler ve immünhistokimyasal işaretleyiciler (bcl-2, bax, nm-23) esas alınarak araştırıldı. Ayrıca prognostik anlamı olan farklı histopatolojik parametrelerin birbirleriyle ilişkileri de değerlendirildi. Çalışmada ulaşılan sonuç; literatür verileriyle uyumlu biçimde basaloid (non-keratinize küçük hücreli) ve mikst (keratinize büyük hücreli+non-keratinize küçük hücreli) tümörlerin klasik keratinize büyük hücreli tümörlerden prognoz açısından anlamlı farklılık göstermediğiydi. Bcl-2 ve Bax primer antikorlarının prognoz ve yaşam süresine etkisi konusunda net istatistiksel sonuçlar elde edilememesine karşın, literatürle uyumlu biçimde, bcl-2'nun tümörün basaloid komponentinde, bax' m ise keratinize büyük hücre komponentinde pozitifliği dikkat çekmekteydi, nm-23 primer antikorun ise uzak metastaz ve dolaylı olarak prognozla ilişkili olduğu saptandı. Ancak bu primer antikorların histolojik tip, lenf düğümü metastazı ve invazyon derinliği gibi önemli prognostik parametrelerle ilişkili olmadığı sonucuna varıldı. 61
Özet (Çeviri)
8-SUMMARY Esophageal squamous cell carcinomas are aggressive neoplasms with a wide spectrum of morphology and generally poor prognosis. At one end of this spectrum, exists, Basaloid squamous cell carcinoma. (BSCC) which has been a recently described rare and poorly differentiated variant of squamous cell carcinomas (SCC). In our study, clinical, pathologic and immiinohistochemical parameters (bcl-2, bax, nm-23) of BSCCs (non-keratinizing small cell type) of SCCs (keratinizing large cell type ) of the esophagus were compared. In addition, the relations between histopathologic parameters which have different prognostic significance were assessed. In conclusion, the prognosis of patients whit BSCC and mixed group (Keratinizing large cell and non-keratinizing small cell type) of the esophagus does not differ from that of patients with typical SCC. Besides, Bcl-2 protein is often expressed in esophageal carcinomas and particulary in non -keratinizing, whereas Bax protein is often expressed in keratinizing types all of which are in accordance with the literature. With regard to overall survival and prognosis, we failed to demonstrate any correlation with bcl-2 and bax protein expression, whereas nm-23 expression was correlated with metastasis and prognosis. However, evaluation of immünohistochemical parameters revealed no correlation with histologic type, depth of invasion of the tumor and lymph node metastasis. 62