Serbest dişeti grefti ve subepitelyal bağ dokusu grefti uygulamalarının uzun dönemde yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of free gingival graft and subepithelial connective tissue graft operations on quality of life in the long term
- Tez No: 909980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamız, serbest diş eti grefti (SDG) ve bağ dokusu grefti (BDG) uygulamalarının takip dönemlerinde hastaların yaşam kalitelerini, memnuniyetlerini ve cerrahi bölgesindeki estetik durumlarını ve klinik parametre ölçümlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmek amacıyla planlandı. Çalışmamıza 18-60 yaş arasında, sistemik olarak sağlıklı SDG veya BDG operasyonları geçirmiş 90 kadın ve 30 erkek hasta dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastaların hepsinde cerrahi işlem sonrası en az 6 ay geçmiş olmasına dikkat edildi. Klinik parametrelerin ölçümleri yapılmış operasyonlardan en az 6 ay sonra kaydedildi. Dahil edilen hastaların Ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesini (ASYK) ve operasyona dair memnuniyetlerini belirlemek amacıyla OHIP-14 ve Kiyak memnuniyet anketi ölçekleri uygulandı. Hastaların operasyon sonrası bölgedeki estetik durumu değerlendirmek amacıyla kök kapatma estetik skoru (RES) kullanıldı. Hastalara uygulanan ölçekler ve kaydedilen klinik parametreler sonunda ASYK ve hasta memnuniyetinde SDG veya BDG grubunda anlamlı farklılık görülmezken RES BDG grubunda anlamlı olarak daha fazlaydı. OHIP-14 ve alt ölçekleri arasında görülen pozitif korelasyon ölçeğin kendi içinde uyumunun bir göstergesiydi. Maksillada RES 'in anlamlı şekilde daha yüksek bulunması BDG operasyonlarının maksillada daha sık tercih edilmesinden kaynaklanmış olabilir. Klinik ölçümlerde keratinize diş eti genişliği (KDG) SDG grubunda daha yüksek gözlemlenirken cep derinliği BDG grubunda anlamlı olarak daha fazla bulundu. OHIP-14 ve Kiyak toplam skorları iyileşme sonrası takip döneminde SDG veya BDG operasyonlarına göre farklılık göstermemişlerdir. Gelecekte bu konuyla ilgili operasyon sonrası iyileşme dönemini de içeren farklı operasyon türlerinin de dahil olduğu karşılaştırmalı klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to evaluate the quality of life, satisfaction and aesthetic status of the patients at the surgical site and clinical parameter measurements in the follow-up periods of free gingival graft (FGG) and connective tissue graft (CTG) operations comparatively. Our study included 90 female and 30 male patients between the ages of 18-60 years, who were systemically healthy and had undergone FGG and CTG operations. In all patients included in our study, it was ensured that at least 6 months had passed after the surgical procedure. Measurements of clinical parameters were recorded at least 6 months after the operations. OHIP-14 and Kiyak satisfaction questionnaire (KSQ) scales were applied to determine the oral health-related quality of life (OHRQoL) and satisfaction with the operation. The root coverage esthetic score (RES) was used to evaluate the postoperative aesthetic status of the patients. At the end of the scales administered to the patients and clinical parameters recorded, there was no significant difference in OHRQoL and patient satisfaction in the FGG and CTG groups, whereas RES was significantly higher in the CTG group. The positive correlation between OHIP-14 and its subscales was an indication of the internal consistency of the scale. The significantly higher RES in the maxilla may be due to the fact that CTG operations are preferred more frequently in the maxilla. In clinical measurements, keratinized tissue width (KTW) was higher in the FGG group, while pocket depth (PD) was significantly higher in the CTG group. OHIP-14 and KSQ total scores did not differ between FGG and CTG operations in the post-recovery follow-up period. In the future, comparative clinical studies including different types of operations involving the postoperative recovery period are needed.