Kurban sendromu: Gümüşhane Üniversitesi öğrencileri örneği
Victimization perspective: Gumushane University students example
- Tez No: 910017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kent ile suç olguları arasındaki ilişki, özellikle Birinci Dünya Savaşı sonrası dönemde önem kazanan önemli bir konudur. Bu alanda yapılan araştırmalar, göç eden bireylerin kentsel bölgelerde karşılaştıkları sorunları ve bunun sonucunda suç oranlarının artışını incelemektedir. Chicago Okulu, bu konudaki temel teorileri geliştiren öncülerden biridir. Bu yaklaşım,“göçmenlerin uyum sağlamada yaşadıkları zorluklar, kültürel çatışmalar, dışlanma, barınma sorunları”gibi suç davranışlarını etkileyen faktörleri ortaya koymuştur. Kentin sunduğu sosyal yapı ve bireylerin bu yapıya adapte olamaması, suç olgularının artmasına neden olmaktadır. Kurban Sendromu kavramı, toplumun algıladığı suç oranları ile gerçek suç oranları arasındaki farkı ve bunun bireylerde oluşturduğu korku düzeyini açıklamakta önemli bir rol oynamaktadır. Bu kavram özellikle kentlerdeki güvenlik algısı düzeyini etkileyen önemli bir değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Gümüşhane Üniversitesinde 2018 ve 2024 yıllarında gerçekleştirilen anket çalışmaları, öğrencilerin kente karşı var olan suç algısını ve buna bağlı olarak hissettikleri güvensizlik seviyelerini incelemiştir. Bu çalışma, kentin gerçek suç oranları ile öğrencilerin bu oranlara dair inançları arasında bir kıyaslama yaparak zaman içindeki değişimleri gözlemlemektedir. Sonuçlar, kentsel güvenlik algısının nasıl evrildiğini ve bireylerin suçla ilgili kaygılarının ne yönde değiştiğini ortaya koymaktadır. Bu tür araştırmalar, kent-suç ilişkisini anlamada ve toplumsal güvenliği artırmada önemli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the city and crime is an important issue that has gained importance especially in the post-World War I period. Research in this field examines the problems faced by migrant individuals in urban areas and the resulting increase in crime rates. The Chicago School is one of the pioneers in developing basic theories on this subject. This approach revealed the factors affecting criminal behavior such as“difficulties experienced by immigrants in adaptation, cultural conflicts, exclusion, housing problems”. The social structure offered by the city and the inability of individuals to adapt to this structure lead to an increase in crime phenomena. The concept of Victim Syndrome plays an important role in explaining the difference between the perceived crime rates of the society and the actual crime rates and the level of fear this creates in individuals. This concept appears as an important variable affecting the level of security perception especially in cities. The surveys conducted at Gümüşhane University in 2018 and 2024 examined students' perception of crime in the city and the level of insecurity they feel in relation to it. This study observes changes over time by comparing the actual crime rates of the city with students' beliefs about these rates. The results reveal how the perception of urban security has evolved and how individuals' concerns about crime have changed. This type of research provides important data for understanding the urban-crime relationship and improving social security.