Okul öncesi çocuklarının çocuk kütüphanelerine ilişkin bakış açılarının mozaik yaklaşım bağlamında incelenmesi
Examining perspective of preschool children about child libraries in the context of mosaic approach
  1. Tez No: 910018
  2. Yazar: ASENA KARDELEN TÜRKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KARAMAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Okul öncesi çocuklarının çocuk kütüphanelerine ilişkin bakış açılarının mozaik yaklaşım bağlamında incelendiği bu çalışmada özel ve resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık 20 okul öncesi çocuk ve onların aileleri ile çocuk kütüphanesinde görüşme yapılmış ve veriler toplanmıştır. Çocuklardan toplanan veriler mozaik yaklaşım yöntemi ile elde edilmiştir. Çocuklardan toplanan veriler çocukların çizimleri, çektikleri fotoğraflar ve yapılan görüşmelerle elde edilmiştir. Çocuklarla yapılan görüşmelerin ardından araştırmacı tarafından hazırlanan aile görüşme formu ailelere sunulmuş ve onların çocuk kütüphanelerine yönelik bakış açıları incelenmiştir. Toplanan veriler MAXQDA Programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ailelerin çocuk kütüphanelerine yönelik bilgisi oldukça sınırlıdır. Bu sebeple çocukların çoğu daha önce çocuk kütüphanesine gitmemiştir. Ailelerin çocuk kütüphanelerinde uygulanan etkinliklere yönelik bilgisi bulunmamaktadır. Çocukların çocuk kütüphanelerine yönelik beklentileri daha renkli, daha fazla ve çeşitli oyuncağın olduğu alanlar olması yönündedir. Aileler çocuk kütüphanelerine yönelik daha fazla bilgi sahibi olmayı istemiş ve bu konuda bilinçlendirilmek istediklerini belirtmişlerdir. Elde edilen bulgularla ailelere, kütüphanecilere ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, perspectives of preschool children and their families about child library was examined in context of mosaic approach. In this study, participants are 48- 72 month old preschool chilren who are attending private and public schools and and their families were interviewed in the children's library and data were collected. Totally 20 preschool children and 20 parents constituted the participant group. Data collected from children was obtained by mosaic approach method. The data collected from children was obtained through children's drawings, photographs and interviews. After the interviews with the children, the interwiev form which is prepared by researcher was gvien to the parents to understand their perspective about child libraries. The collected data were analyzed with the MAXQDA Program. According to the findings, families have very limited knowledge about child libraries. For this reason, most of the children have not been to a children's library before. Families do not have information about the activities implemented in children's libraries. Children's expectations for children's libraries are that they should be more colorful, libraries should have more and more diverse toys. Families stated that they wanted to be informed about this issue. In this study, according to the findings researcher give suggestions for families, libraries, librarians and researchers.