Ortaokul öğrencilerinin atıkların geri dönüşümüne ilişkin STEM etkinliklerinin çevre bilincine etkisi üzerine görüşlerinin incelenmesi
Investigation of elementary school students' opinions on the impact of STEM activities related waste recycling on environmental awareness
  1. Tez No: 910039
  2. Yazar: RAMAZAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VOLKAN YÜZÜAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde insanların karşılaştığı problemler farklılaşmaktadır. Günlük hayatta karşılaşılan bu sorunların çözümü için ihtiyaç duyulan beceriler de bu doğrultuda farklılık göstermektedir. Problemlerin çözümüne ilişkin günümüzde her bireyin okuryazarlık çerçevesinde eleştirel düşünme, prob-lem çözme, girişimcilik, uyum sağlayabilme, yaratıcılık, işbirliği ve liderlik, analitik düşünme ve iletişim gibi becerilerini kapsayan 21. yüzyıl becerilerine sahip olması gerektiği ifade edilmektedir. Karşılaşılan çevre sorunlarının üstesinden gelmenin ve doğayı korumanın en iyi yolu ise bu sorunların ve çözüm yollarının farkında olan, davranışlarını bu farkındalık doğrultusunda şekillendiren bireyler yetiştirmektir. Fen bilgisi derslerinde farklı branşlar ile iş birliği halinde yürütülen çevre çalışmaları, öğrencilerin bu konudaki teorik öğrenmelerinin oluşmasında önemli bir unsurdur. Ancak bu teorik öğrenmelerin uygulamalar ile desteklenmesi öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarının ve davranışlarının oluşturulması noktasında çok etkili olabilmektedir. Bu kapsamda bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) yaklaşımı ile atıkların geri dönüşümüne ilişkin etkinlikleri yapmaları ve bu etkinlikler sonucunda görüşlerinin saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the problems that people face today are different. The skills needed to solve these problems encountered in daily life also differ in this direction. It is stated that every individual should have 21st century skills including skills such as critical thinking, problem solving, entrepreneurship, adaptability, creativity, cooperation and leadership, analytical thinking and communication within the framework of literacy. The best way to overcome environmental problems and protect nature is to raise individuals who are aware of these problems and solutions and shape their behaviors in line with this awareness. Environmental studies carried out in cooperation with different branches in science lessons are an important element in the formation of students' theoretical learning on this subject. However, supporting these theoretical learnings with practices can be very effective in forming students' attitudes and behaviors towards the environment. In this context, the aim of this research is to make secondary school students perform activities related to waste recycling with STEM (science, technology, engineering and mathematics) approach and to determine their opinions as a result of these activities.