Diyabet riski olan erişkinlere yönelik geliştirilen mobil uygulama kullanımının akdeniz tipi beslenme, fiziksel aktivite ve metabolik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the use of a mobile application developed for adults at risk of diabetes on mediterranean-style nutrition, physical activity and metabolic parameters: A randomized controlled trial
- Tez No: 910041
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Public Health, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Diyabet riski olan erişkinlere yönelik geliştirilen mobil uygulama kullanımının Akdeniz tipi beslenme, fiziksel aktivite ve metabolik parametrelere etkisini incelemektir. Yöntem: İki aşamalı çalışmada ilk aşamada prediyabetli bireylere yönelik mobil uygulama geliştirilmiştir. İkinci aşama ise randomize kontrollü klinik çalışmadır. Dahil edilme kriterlerine uyan 33 kişi girişim 28 kişi kontrol grubuna tabakalı blok randomizasyon ile atanmıştır. Girişim grubu altı ay araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan mobil uygulamayı (PREDIABE-TR) kullanmıştır. Kontrol grubuna ise Sağlık Bakanlığı'nın Diyabet Kontrol Listeleri Mobil Uygulaması ile Türkiye Beslenme Rehberi Mobil Uygulaması sunulmuştur. Bulgular: PREDIABE-TR uygulamasının içeriği (KGİ: 0.98) ve kullanılabilirliği (KGİ: 0.91) yüksek bulunmuştur. Akdeniz tipi beslenme davranışı girişim grubundaki bireylerde değişmezken kontrol grubunda anlamlı artış göstermiştir. Her iki grubun fiziksel aktivite düzeyinde anlamlı azalma saptanırken bu değişim gruplar arasında farklı bulunmamıştır. Her iki grupta da 3 ve 6. aylarda kan glukoz değeri normal olanların oranı yükselmiştir. Başlangıca göre izlemde ve son testlerde kan glukoz değeri normal ve diyabetli olanların oranındaki değişim gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effect of the use of a mobile application developed for adults with diabetes risk on Mediterranean-type nutrition, physical activity and metabolic parameters. Method: In the two-stage study, the first stage is of the methodological type. At this stage, a mobile application was developed for individuals with prediabetes. The second phase is a randomized controlled clinical trial. 33 people who met the inclusion criteria were assigned to the experimental group and 28 people to the control group by stratified block randomization. The experimental group used the mobile application (PREDIABE-TR) developed by the researcher. The Ministry of Health's Diabetes Checklists Mobile Application and Türkiye Nutrition Guide Mobile Application were presented to the control group. Results: The content (CVI: 0.98) and usability of (CVI: 0.91) the PREDIABE-TR application were found to be high. While Mediterranean-type dietary behavior did not change in the intervention group, it increased significantly in the control group. There was a significant decrease in the physical activity level of both groups, but this change was not found to be different. In both groups, the proportion of normal blood glucose values increased. The change in the proportion of individuals with normal blood glucose levels and diabetes at baseline, follow-up and post-test did not differ significantly between the groups.