Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet: Tunceli il örneği
Violence against healthcare workers: The case of Tunceli province
  1. Tez No: 910092
  2. Yazar: MELAHAT ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının sıklıkla gündeme gelmesi bağlamında, Tunceli İli özelinde bu tür vakaları analiz etmektir. Araştırma, Tunceli İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kurumlarda görev yapan sağlık personelinin 01 Ocak 2017 – 01 Ekim 2022 tarihleri arasında Beyaz Kod bildiriminde bulundukları sağlıkta şiddet vakalarını temel başlıklar altında incelemeyi hedeflemektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sağlıkta şiddete farkındalık oluşturmak ve bu tür olayları azaltmaya yönelik önerilerde bulunmayı amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma, retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma İzin onayı alındıktan sonra, Beyaz Kod başvuruları incelenmeye başlanmıştır. Analizler için IBM SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolduruObjective: The aim of this study is to analyze incidents of violence against healthcare workers in Tunceli Province, given the increasing frequency of such cases in recent years. The research focuses on examining the incidents of violence reported through the White Code system by healthcare personnel working in institutions affiliated with the Tunceli Provincial Health Directorate between January 1, 2017, and October 1, 2022. Based on the findings, the study also aims to raise awareness about violence in healthcare and offer recommendations to reduce such incidents. Method: The study employs a retrospective and descriptive design. After obtaining approval from the Tunceli Provincial Health Directorate for the research, White Code reports were reviewed. IBM SPSS 21.0 software was used for the analyses.