Üniversitelerin Türk halk oyunları bölümlerindeki eğitim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the curriculum of Turkish folk dance departments in universities
- Tez No: 910109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Fine Arts, Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
“Üniversitelerin Türk Halk Oyunları Bölümlerindeki Eğitim Programlarının Değerlendirilmesi”adlı araştırma çalışmasında, 2024 yılı itibari ile Türk Halk Oyunları alanında eğitim veren üniversite bölümlerinin program çıktıları ve ders planları incelenmiştir. Bu araştırma çalışmasında üniversitelerin Türk halk oyunları bölümlerinin ders planlarındaki ders isimleri tespit edilmiş, tasnifi yapılmış, ders isimlerinin benzerlik ve farklılıkları tespit edilerek mevcut durumun avantaj ve dezavantajları tartışılmak suretiyle ileride yapılacak olan çalışmalara yön vermek amaçlanmıştır. Bu amacın yanında bölümlerin ders planları bir araya getirilmiş olması ileride yapılacak olan çalışmalara kolaylık sağlayacağı söylenebilir. Birinci bölümde araştırmanın konusu olan kurumların alanı ve tarihsel süreçleri geniş bir literatür taraması ile incelenerek veri analizine temel teşkil eden içerik ve temalar belirlenmiştir. İkinci bölümde araştırmanın evrenini oluşturan kurumların tanımı ve kapsamı incelenmiş olup araştırmanın kapsamı ve terminolojisi belirlenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın konusu olan 10 üniversitenin Türk halk oyunları bölümü ders planları tablolar halinde aktarılmış, incelenmiş ve içerik analizi uygulaması yapılmıştır. Karşılaştırmalar yapılarak ders planlarında yer alan ders isimleri ve içeriklerindeki temalar belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Ortak temalar ve farklılıklar tespit edilerek genel sorunlar üzerinden tartışılmıştır. Çıkan nitel veriler, sonraki çalışmalara kaynak olması amacıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research study titled“Evaluation of the Curriculum of Turkish Folk Dance Departments in Universities,”the program outcomes and course plans of university departments offering education in the field of Turkish Folk Dances as of 2024 have been examined. In this research, the course names in the curricula of university departments of Turkish Folk Dances were identified and classified. By determining the similarities and differences in the course names, the current situation's advantages and disadvantages were discussed with the aim of guiding future studies. Additionally, it can be said that the compilation of the departments' curricula will facilitate future research. In the first section, the field and historical processes of the institutions that are the subject of the research were examined through an extensive literature review, and the content and themes forming the basis of the data analysis were identified. In the second section, the definition and scope of the institutions constituting the universe of the research were examined, and the scope and terminology of the research were determined. In the third section, the course plans of the Turkish Folk Dance departments of the ten universities, which are the subject of the research, were presented in tables, examined, and subjected to content analysis. By making comparisons, the themes in the course names and contents in the curricula were identified and analyzed. Common themes and differences were determined, and general issues were discussed. The qualitative data obtained were interpreted to serve as a source for subsequent studies.