Mercimek alanlarından izole edilen bakterilere karşı Cuscuta babylonica var. babylonica aucher ex choisy' in antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri
The antibacterial and antioxidant activities of Cuscuta babylonica var. babylonica aucher ex choisy against bacteria isolated from lentil fields
  1. Tez No: 910108
  2. Yazar: BAŞAK GÖRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişten günümüze kadar bitkiler başta sağlık olmak üzere birçok alanda kullanım bulmuştur. Bitkiler ve ekstrelerinin toksik özelliklerinin ve yan etkilerinin sentetik maddeler ile karşılaştırıldığında daha az olması nedeniyle, tüketiciyi doğal maddelere yönlendirmiş ve her geçen gün bu ilgi artmaya başlamıştır. Küsküt bitkisi üzerine planlanmış bu çalışmanın amacı mercimek yetişen topraklardan izole edilen bakterilere karşı Cuscuta babylonica bitkisinin biyolojik aktivitelerinin araştırılmasıdır. Bitki Türkiye'nin Şırnak ilinden Mayıs 2022 tarihinde toplanmıştır. Mercimek bitkisinin yetiştiği alanlardan toprak numuneleri alınmış ve organizma kaynağı olarak kullanılmıştır. Çalışmada bitkinin çiçek ve gövde kısımları kullanılmıştır. Biyolojik aktivite çalışmalarında antibakteriyel aktivite (disk difüzyon yöntemi), minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) ve antioksidan aktivite çalışmaları (1,1- difenil-2-pikrilhidrazil yöntemi) yapılmıştır. Çalışma sonunda Cuscuta metanol ekstresinin en yüksek antibakteriyel aktiviteyi Klebsiella pneumoniae BG6' a karşı gösterdiği ve 9 mm inhibisyon zon çapı olduğu saptanmıştır. Bitki ekstrelerinin MİK değeri 13000 µg/mL ve en yüksek radikal süpürme aktivitesi ise %80 olarak bulunmuştur. Sonuçta, Cuscuta ekstrelerinin mercimek alanlarından izole edilen bakterilere karşı antibakteriyel ve antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir. Bitkinin kimyasal bileşiminin belirlenmesine, daha fazla bakteri üzerinde çalışılmasına ve in vivo çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, plants have been used in many fields, especially in health. Since the toxic properties and side effects of plants and their extracts are less compared to synthetic substances, consumers have increasingly turned to natural substances, and this interest continues to grow daily. The aim of this study was to investigate the biological activity of Cuscuta babylonica against bacteria isolated from lentil-growing soils. The plant was collected from Şırnak province of Turkey in May 2022. Soil samples collected from areas where lentil plants grow were taken and used as a source of organisms. Flower and stem parts of the plant were used in the study. In biological activity studies were performed antibacterial activity (disk diffusion method), minimum inhibitory concentration (MIC), and antioxidant activity studies (1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl method). At the end of the study, Cuscuta methanol extract showed the highest antibacterial activity against Klebsiella pneumoniae BG6 with an inhibition zone diameter of 9 mm. The MIC value of the plant extracts was found to be 13000 µg/mL and the highest radical scavenging activity was 80%. In conclusion, Cuscuta extracts were found to have antibacterial and antioxidant activity against bacteria isolated from lentil fields. There is a need to determine the chemical composition of the plant, to study more bacteria, and to conduct in vivo studies.