Parkinson hastalarında bilateral subtalamik nukleus stimulasyonunun uyku kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of bilateral subthalamic deep brain stimulationon sleep quality in Parkinson disease
  1. Tez No: 910123
  2. Yazar: ÖZGE GÖNÜL ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve amaç:Uyku ile ilişkili bozuklukların Parkinson hastalarında görülme yüzdesi %98 civarındadır.Literatürde, Parkinsonlularda STN-DBS tedavisinin uyku kalitesi üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar oldukça az sayıda olup, küçük örneklemleri içermektedir. Ayrıca spontan uyku parametrelerindeki düzelmelerin diğer değişkenler (depresyon, motor komplikasyonlar vs) ile ilişkisi de aydınlatılmayı bekleyen bir konudur. Bu nedenle Çalışmamızda STN-DBS uygulanan Parkinson hastalarında hastalık ilişkili uyku bozuklukluklarının; motor ve depresif bozukluk gibi motor dışı komplikasyonlardan kaynaklı insomni ve dopaminerjik tedaviye sekonder hipersomni gibi uyku bozukluklarınından ayrıştırılarak tedavi sonrası değişimini incelenmeyi hedefledik. Yöntem:26 hastayı dahil ettiğimiz çalışmamızda; tedavi öncesi 1 hafta ve sonrası 6 aylık süreçte detaylı uyku anamnez alımını takiben Pittsburg Uyku Kalitesi İndexi, Epworth Uykululuk Skalası, Uykusuzluk Şiddeti Ölçeği, Beck Depresyon Skalası, Hamilton Depresyon Envanteri, MoCA testi, BPDÖ ve PHA-39 envanterleri uygulanan ve levodopa eşdeğer dozları hesaplanan hastalara ayrıca üniversitemiz bünyesindeki uyku bozuklukları laboratuarında polisomnografi çekimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: STN DBS is applied in advanced-stage Parkinson's disease and its positive effects on sleep quality has been shown in many studies. The target of this study is to inverstigate the changes in sleep disorders which is observed in Parkinson patients after STN DBS therapy, excluding other parkinsonian motor and non motor symptoms such as depression and advers effects of domaninerjic therapies. Methods:The study was carried out between January 2016 and August 2017 with a total of 26 cases in Neurology Department in Marmara University Medical School Research hospital. The cases were evaluated 1 week before and 6 months after DBS treatment. Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) for assessing both motor and non-motor symptoms, Beck Depression Inventory and Hamilton depression scale for assessing possible depression, Montreal Cognitive Assessment Test (MoCA) for assessing cognitive functions and mental status, Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ-39) for assessing quality of life, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Insomnia Severity Indeks (ISI) and Polysomnography for the evaluation of insomnia and Epworth Sleepiness Scale (ESS) for assessing hypersomnia were issued at each visit. Results:After STN DBS therapy; patients declared that they experienced %15 less excessive day time sleep and sudden sleep attacks.