Bir boru içerisine yerleştirilen farklı ızgara yapısına sahip halka türbülatörlerin ısı transferi ve basınç düşümü üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ring turbulators with different grill structure placed in a pipe on heat transfer and pressure drop
  1. Tez No: 910124
  2. Yazar: AYŞENUR SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada boş dairesel kesitli bir boru içerisine yerleştirilen halka türbülatörlerin ısı transferine etkisi sayısal olarak incelenmiştir. Boru içerisine yerleştirilen halka türbülatörlerin tasarımı üç farklı şekildeki tasarlanmış ve üç farklı alan seçilerek tasarlanmış tel kafes görünümünde olup, halka türbülatörler boru içerisine hatve oranı (p/d) 1 ve 2 olacak şekilde yerleştirilmiştir. Tel kafes görüntüsü kare, daire ve bal petek yapıda olacak şekilde altıgen olarak değerlendirilmiş ve her bir yapı için 5 mm2, 10 mm2 20 mm2 olacak şekilde tasarlanmıştır. Boş boru ve halka türbülatörlü boru modelleri Ansys Fluent programında türbülanslı hava akışı kullanılarak sayısal olarak modellenmiştir. Boru dış yüzeyinden 2500 w/m2 ısı akısı verilerek yapılan CFD analizlerinde kullanılan hız değerleri 5000-30000 aralığında Reynolds sayılarına 5 farklı hız aralığında yapılan analizlerde göre belirlenmiştir. Sonuçlar grafikler yardımıyla işlendi ve sonuca ulaşıldı. 3 farklı geometriye sahip tübülatör modelinde altıgen model diğer modellere göre daha verimli çıkmıştır. Hatve oranı p/d 2 olan modeller diğer hatve oranına göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Optimum değer altıgen yapıda p/d 2 olan ve yüzey alanı 10 mm2 olan modelde ve düşük hızlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ring turbulators placed in an empty circular cross-section pipe on heat transfer was numerically examined. The design of the ring turbulators placed in the pipe has a wire cage appearance designed in three different shapes and three different areas are selected, and the ring turbulators are placed in the pipe with a pitch ratio (p/d) of 1 and 2. The wireframe image was evaluated as hexagonal with a square, circular and honeycomb structure and was designed to be 5 mm2, 10 mm2 and 20 mm2 for each structure. Empty pipe and ring turbulator pipe models were numerically modeled using turbulent air flow in the Ansys Fluent program. The speed values used in the CFD analyzes performed by giving 2500 w/m2 heat flux from the outer surface of the pipe were determined according to the Reynolds numbers in the range of 5000-30000, in the analyzes made in 5 different speed ranges. The results were processed with the help of graphics and the result was reached. In the tubulator model with 3 different geometries, the hexagonal model was more efficient than the other models. Models with a pitch ratio of p/d 2 gave better results than other pitch ratios. The optimum value was obtained in the model with a hexagonal structure, p/d 2 and a surface area of 10 mm2, and at low speeds.