Kronik hepatitli ve sirozlu hastalarda serum trombopoietin seviyeleri ve periferik trombosit sayısı ile ilişkisi
Serum thrombopoietin levels in patients with chronic hepatitis and liver cirrhosis, and its relationship with circulating thrombocyte counts
- Tez No: 91015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DERYA OMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET : Kronik hepatitli ve sirozlu hastalarda serum trombopoietin seviyeleri ve periferik trombosit sayısı ile ilişkisi Kronik karaciğer hastalığı birçok hemostatik bozukluğun yanısıra hemopoietik elemanların yapım, dağılım ve surveyi üzerinde primer ve sekonder etkilere sahiptir. Trombositopeni kronik karaciğer hastalıklarında özellikle sirozda en sık karşılaşılan hematolojik anormalliktir. Bu çalışmada kronik hepatitli (KH) ve sirozlu hastalarda serum trombopoietin (TPO) seviyelerini tayin etmeyi ve serum TPO konsantrasyonu ile karaciğer sirozunun evresi ve periferal trombosit sayısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 18'i KH'li ve 48'i sirozlu toplam 66 kronik karaciğer hastası ile 27 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Serum TPO seviyeleri“enzym-linked immunosorbent assay”(ELISA) yöntemi ile tayin edildi. Ayrıca serum albumin düzeyleri, protrombin zamanı, periferal trombosit sayısı ve dalak hacim indeksleri tayin edildi. Serum TPO düzeyleri KH'lilerde 100,96±41,67 pg/ml ve sağlıklı kontrollerde 97,60±43,99 pg/ml olup iki grup arasındaki fark anlamlı değildi (p>0,05). Buna karşılık sirozlu hastalarda serum TPO konsantrasyonu 69,60±30,23 pg/ml ile her iki gruptakinden daha düşüktü. Sirozlu hastalardaki serum TPO düzeylerinin hastalık ilerledikçe düştüğü (Child-Pugh evre A' daki hastada 80,99±24,85 pg/ml iken evre C'de 57,62±21,09 pg/ml) görüldü. Serum albumin seviyeleri, prtrombin zamanı, trombosit sayısı ve dalak hacim indeksi bakımından KH'lilerle sağlıklı kontroller arasında anlamlı fark bulunamadı. Sirozlu hastalarda serum albumin seviyeleri 3,11 ±0,56 g/dl ve trombosit sayıları 102368±30653/mm3 idi. Bu değerler kontrollere ve KH'lilere göre önemli oranda düşüktü. Buna mukabil sirozlu hastalarda protrombin zamanı 17,12±3,52 sn ve dalak hacim indeksi 94,38±26,48 cm2 olup kontrollere ve KH'lilere göre anlamlı derecede yüksekti. Trombositopeni sirozlu hastaların 31 'inde (%65) tesbit edilmekle beraber kompanse ve dekompanse sirozlu hastalar arasında trombosit sayısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p=0,1). Siroz hastalarında serum TPO konsantrasyonu ile serum albumini arasında önemli bir korelasyon (r=0,36, p=0,004) tesbit edildi. Ancak trombosit sayısı ile serum TPO konsantrasyonu ve dalak hacim indeksi arasında korelasyon tesbit edilmedi. Bulgular ; serum TPO düzeylerinin KH'li hastalarda normal olduğunu, sirozlu hastalarda hastalığın ilerlemesine paralel olarak düştüğünü, sirozdaki trombositopeninin ortaya çıkışına splenomagali ve muhtemel diğer faktörlerin yanı sıra karaciğerde yapımı azalmış TPO'nun da katkıda bulunabileceğini göstermektedir. XC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY : Serum thrombopoietin levels in patients with chronic hepatitis and liver cirrhosis, and its relationship with circulating thrombocyte counts. Chronic liver disease can primarily and secondarily affect on production, distribution and survey of hematopoietic elements, in addition to causing many hemostatic disorders. Thrombocytopenia is the most common hematologic abnormality in chronic liver disease, especially in liver cirrhosis (LC). In our study, we aimed to measure serum thrombopoietin (TPO) levels and to examine the relationship between serum TPO concentration, circulating platelet counts and clinical stage of the disease in patients with chronic hepatitis (CH) and LC. Eighteen patients with CH, 48 with LC and 27 healthy volunteers were included in this study. Serum TPO levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Additionally, serum albumin level, prothrombin time (PT), circulating platelet count and spleen volume index were determined. Mean serum TPO level (100.96 ± 41.67 pg/ml) in CH group was similar to that of healty group (97.60 ± 43.99 pg/ml), however patients with LC had lower serum TPO levels (69.60 ± 30.23 pg/ml) than patients with CH and controls (p0.05). In patients with LC, while there was a strong positive correlation between serum TPO and albumin levels (r=0.36, p=0.004), no correlation was found between platelet counts, serum TPO concentration and spleen volume index. These findings reveal that serum TPO levels are in normal ranges in patients with CH, but in patients with LC, as the disease progresses from compensated to decompensated stage, the production of serum TPO in liver decreases and that decreased serum TPO level may contribute to the development of thrombocytopenia in liver cirrhosis in addition to splenomegaly and other factors.