Preterm bebeklerde baba kanguru bakımı ile transportun fizyolojik parametreler, kaygı ve paternal bağlanma üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of father kangaroo care on physiological parameters, anxiety, and paternal attachment during transport in preterm infants: A randomized controlled trial
- Tez No: 910151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, preterm bebeklerde baba kanguru bakımı ile transportun fizyolojik parametreler, kaygı ve paternal bağlanma üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma paralel grup, randomize kontrollü deneysel tasarımdır. Konya ili Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (SÜTFH) Kadın Doğum Ameliyathanesi ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine Aralık 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya 34-36+6 gestasyon hafta aralığında olan 40 preterm bebek ve baba dahil edildi. Bebekler deney (n=20) ve kontrol (n=20) grubuna randomize olarak atandı. Deney grubundaki bebekle erken baba kanguru bakımı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesine transport edildi. Kontrol grubundaki bebekler klinik rutin uygulama ile yenidoğan yoğun bakım ünitesine transport edildi. Veriler baba bebek bilgi formu, fizyolojik parametre izlem formu, durumluk kaygı ölçeği, baba bebek bağlanma ölçeği ile toplandı. Baba ve bebek erken kanguru bakım uygulamasından YYBÜ'ne transport sonlanana kadar izlendi. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız iki örnek t testi, Mann Whitney U testi, Monte Carlo düzeltmeli Fisher Exact Testi, Yates düzeltmesi ve Fisher Exact testi, Genelleştirilmiş lineer modeller, Robust ANOVA, Bonferroni testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05), kalp atım hızı, solunum sayısı ve oksijen satürasyonunda istatiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05). Baba erken kanguru bakımı ile transport yapılan preterm bebeklerin klinik rutin uygulamaya göre kalp atım hızı, solunum, oksijen satürasyon değerlerinin olumlu etkilendiği ve durumluk kaygı düzeylerinin daha düşük olduğu belirlendi. Baba erken kanguru bakımı ve klinik rutin uygulama ile transportu gerçekleştirilen preterm bebeklerin vücut sıcaklığı ve baba bebek bağlanma düzeylerinin benzer olduğu bulundu. ClinicalTrials numarası: NCT06725914
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evalute the effect of father kangaroo care on physiological parameters, anxiety, and paternal attachment during transport in preterm ınfants. The study was a parallel group, randomized controlled experimental design. It was conducted between December 2023 and 2024 in Konya, Selcuk University Faculty of Medicine Hospital. Preterm infants between 34-36+6 gestational weeks and their fathers were included in the study. The infants were randomly assigned to the experimental (n=20) and control (n=20) groups. The preterm infants and fathers in the experimental group were transported to the neonatal intensive care unit with early kangaroo care. Infants in the control group were transported to the neonatal intensive care unit with clinical routine practice. Data were collected using father-infant information form, physiologic parameter monitoring form, state anxiety scale, and father-infant attachment scale. Fathers and infants were followed up from early kangaroo care until the end of NICU transfer. Descriptive statistics, Independent two sample t test, Mann Whitney U test, Fisher Exact Test with Monte Carlo correction, Fisher Exact test with Yates correction, Generalized linear models, Robust ANOVA, Bonferroni test were used in data analysis. Statistical significance level was accepted as p0.05), while there was a statistically significant difference in heart rate, respiratory rate and oxygen saturation (p0.05). It was determined that heart rate, respiration, oxygen saturation values were positively affected and state anxiety levels were lower in preterm infants who were transported with paternal early kangaroo care compared to clinical routine practice. Body temperature and father-infant attachment levels of preterm infants who were transported with paternal early kangaroo care and clinical routine practice were found to be similar. ClinicalTrials number: NCT06725914