Transmedya hikâye anlatımının post-apokaliptik dünya oyunlarında kullanımı: The Last of Us örneği
Use of transmedia storytelling in post-apocalyptic world games: The Case of The Last of Us
- Tez No: 910152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, günümüzde dijital oyunlarda giderek daha yaygın hale gelen transmedya hikâye anlatımının kullanımı ve bu anlatı türünün oyunlarla nasıl etkileşime geçtiğini incelemektedir. Teknolojik gelişmelerin etkisiyle dijital oyunlar, yalnızca bir eğlence aracı olmanın ötesine geçerek, zengin anlatı evrenleri ve disiplinler arası bir hikâye anlatım platformu haline gelmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın amacı, transmedya hikâye anlatımının dijital oyunlarda nasıl yapılandırıldığını anlamak ve bu anlatım türünün özelliklerini değerlendirmektir. Çalışmada, 14 Haziran 2013'te PlayStation 3 platformunda yayımlanarak hızla popülerlik kazanan The Last of Us serisi, transmedya hikâye anlatımına örnek teşkil etmektedir. Bu örnek üzerinden, transmedya anlatının olağan bir hikâyeyi zenginleştirme, genişletme ve farklı mecralarda sürdürme işlevleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, Henry Jenkins'in transmedya hikâye anlatımına yönelik Yedi İlkesi temel alınarak The Last of Us serisinin bu ilkeler doğrultusunda nasıl bir transmedya yapısına sahip olduğu değerlendirilecektir. Böylelikle, dijital oyunlarda hikâye anlatımı ile transmedya anlatının nasıl birleştiğine dair yeni yaklaşımlara ışık tutmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of transmedia storytelling, which is becoming increasingly prevalent in digital games today, and explores how this narrative form interacts with games. With the impact of technological advancements, digital games have evolved beyond being merely a source of entertainment to become platforms for rich narrative universes and interdisciplinary storytelling. In this context, the study aims to understand how transmedia storytelling is structured in digital games and to assess the features of this narrative form. The Last of Us series, which gained popularity rapidly after its release on the PlayStation 3 platform on June 14, 2013, serves as an example of transmedia storytelling in this study. Through this example, the functions of transmedia narratives in enriching, expanding, and sustaining a story across different media are analyzed in detail. In this study, The Last of Us series is evaluated based on Henry Jenkins' Seven Principles of transmedia storytelling, with a focus on how the series embodies these principles to create a transmedia structure. Thus, the study aims to shed light on new approaches to the convergence of storytelling and transmedia narratives in digital games.