Limited şirketlerde müdürler kurulunun işleyişi
The functioning of the board of directors in limited liability companies
- Tez No: 910150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma limited şirketlerde müdürler kurulunun işleyişi konusunu ele almaktadır. 6102 sayılı TTK ile kanun koyucu şirketler hukukunda özel bir konuma sahip olan limited şirketlere, şirketin yönetim organı olan müdürlere (müdürler kuruluna) ilişkin önemli değişiklikler getirmiştir. Ancak müdürlere ilişkin birçok düzenlemede anonim şirket hükümlerine atıfla yetinilmiştir. Kimi hususlarda ise boşluklar bırakılmıştır. Bu sebeplerle limited şirketlerde müdürlerin hukuki konumu incelemek üzere bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, limited şirketin zorunlu organlarından biri olan müdürlerin kavramsal olarak ele alınması, müdürler kurulu toplantıları ve karar alma usullerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve son olarak müdürlerin kararlarının geçersizliğinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the functioning of the board of directors in limited liability companies. The Turkish Commercial Code No. 6102 introduced significant changes to limited liability companies, which hold a unique position in corporate law, particularly concerning the directors (board of directors) who serve as the company's management organ. However, many regulations pertaining to directors rely on references to provisions governing joint-stock companies. In certain areas, legislative gaps remain. Consequently, this study aims to scrutinize the legal status of directors in limited liability companies.The aim of this study is to conceptually analyze the directors, who are one of the mandatory bodies of a limited company, to examine in detail the meetings and decision-making procedures of the board of directors, and finally to focus on the invalidity of the decisions made by the directors.