Konaklama işletmelerinde nakit akışlarının hisse senedi performansına etkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bir karşılaştırma
The impact of cash flows on stock performance in accommodation companies: A comparative analysis between developed and developing countries
  1. Tez No: 910181
  2. Yazar: CEMİLE ÖCEK BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Nakit akışları, işletmelerin finansal sağlığını ve performansını değerlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Konaklama işletmeleri için bu önem, yatırım, işletme ve finansman faaliyetlerinden elde edilen nakit akışlarının hisse senedi performansına olan etkilerinin anlaşılmasıyla daha da belirgin hale gelmektedir. Bu tez, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin nakit akışlarının hisse senedi performansına olan etkilerini analiz etmeyi ve bu etkileri karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin 2003-2022 yılları arasındaki yıllık verileri incelenmiştir. Analizler, Peseran'ın (2004) CD_LM2 testi kullanılarak yatay kesit bağımlılığı ve Peseran'ın (2007) CIPS testi ile panel veri setlerinin durağanlığı değerlendirilmiştir. Model belirleme sürecinde F testi, Breusch-Pagan LM testi ve Hausman testi kullanılarak en uygun model yapısı havuzlanmış regresyon modeli olarak belirlenmiştir. Bulgular, gelişmiş ülkelerde işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları ile hisse senedi performansı arasında negatif ve anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu göstermiştir. Gelişmekte olan ülkelerde ise işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları ile hisse senedi performansı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yatırım faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları ile hisse senedi performansı arasındaki ilişki de benzer şekilde değerlendirilmiş ve gelişmiş ülkelerde anlamlı bir ilişki bulunmazken, gelişmekte olan ülkelerde pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Gelişmiş ülkelerde yatırım faaliyetlerinden elde edilen nakit akışları ile hisse senedi performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; gelişmekte olan ülkelerde pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Finansman faaliyetlerinden elde edilen nakit akışlarının hisse senedi performansına etkisi gelişmiş ülkelerde pozitif ve anlamlı, gelişmekte olan ülkelerde ise anlamlı bulunmamıştır. Likidite değişkeni ve karlılık değişkeni, her iki ülke grubunda da pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerde kaldıraç oranı ve firma büyüklüğü ile hisse senedi performansı arasında negatif yönde ilişki bulunurken gelişmiş ülkelerde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Cash flows play an important role in assessing the financial health and performance of businesses. This significance becomes even more apparent for accommodation companies when understanding the effects of cash flows from investment, operating, and financing activities on stock performance. This thesis aims to analyze the effects of cash flows of accommodation companies operating in developed and developing economies on stock performance and to compare these effects. Within the scope of the research, annual data of accommodation companies operating in developed and developing economies between 2003 and 2022 were examined. Cross-sectional dependence was assessed using Pesaran's (2004) CD_LM2 test, and the stationarity of the panel data sets was evaluated using Pesaran's (2007) CIPS test. The most appropriate model structure was identified as a pooled regression model using the F test, Breusch-Pagan LM test, and Hausman test. The findings indicate a negative and non-significant relationship between cash flows from operating activities and stock performance in developed economies, whereas a negative and significant relationship was found in developing economies. Similarly, while no significant relationship was observed between cash flows from investment activities and stock performance in developed economies, a positive and significant relationship was found in developing economies. The effect of cash flows from financing activities on stock performance was found to be positive and significant in developed economies, but not significant in developing economies. The liquidity and profitability variables showed a positive and significant relationship in both country groups. A negative relationship between leverage ratio and firm size and stock performance was found in developing economies, whereas no significant relationship was observed in developed economies.