İntrakranyal anevrizmaların tedavisinde minimal profilli yüzey modifikasyonlu akım yönlendiricilerin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of minimal profilli surface modification current diverters in the treatment of intracranial aneurysms
- Tez No: 910211
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ARAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Akım yönlendiriciler (AY) özellikle tedavisi zor olan intrakranyal anevrizmaların tedavisinde son yıllarda tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu çalışmayla özellikle distal yerleşimli anevrizmaların tedavisinde kullanılması için üretilmiş minimal profilli yüzey modifikasyonlu DERIVO® 2 Embolizasyon Cihazı (DED2) isimli akım yönlendiricinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Etik Kurulu tarafından çalışmamız için onay alındıktan sonra, Ocak 2021-Şubat 2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Radyoloji Anabilim Dalı, Nörogirişimsel Radyoloji Ünitesine başvuran intrakranyal anevrizması olan ve merkezimizde endovasküler yolla sadece ≤3.5 mm çapındaki (minimal profilli) DERIVO® 2 Embolizasyon Cihazı (DED2) isimli akım yönlendirici ile tedavi edilmesi amaçlanan hastalar retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik parametreleri; işlem öncesinde, işlem sırasında ve işlem sonrasındaki klinik-radyolojik verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Toplam 33 hastanın 36 adet anevrizması mevcuttu. Bunlardan 1 hastada DED2 kurtarma (salvage) tedavisi olarak kullanıldığı için istatistiksel değerlendirmelere katılmamıştır. Teknik başarı, modifiye Raymond-Roy oklüzyon sınıflamasına (mRROS) göre anevrizma oklüzyon dereceleri, cihazın proksimal ve distal yerleşimli anevrizmalardaki etkinlikleri değerlendirildi. Çalışmaya dahil tüm anevrizmalar 2,5 mm ile 26 mm aralığında ortalama 6,52 mm (ss ±5,09) boyuttaydı. Serimizdeki 35 anevrizmanın boyun genişliği ortalaması 4,29 mm (ss ± 2,14) olarak hesaplandı. DED2 yerleştirilen 30 anevrizmanın; 4 tanesinde (%13,3) DED2 tedavisine ek olarak koilleme uygulanırken, 5 tanesinde (%16,7) DED2 tedavisine ek olarak stent yerleştirilmiştir. 22 anevrizmada (%73,4) ise DED2 tek başına tedavide kullanılmıştır. Bir hastada endovasküler işlem esnasında akım yönlendirici ile jaillenen süperior trunkusta akımın yavaşlaması göz önüne alındığında prosedürel advers olay yüzdemiz %3,1 idi. Sonuçta prosedürel komplikasyon oranımız literatürdeki diğer minimal profilli akım yönlendirici cihazların oranları ile benzerdir. Cihaz bazında teknik başarı oranı %90,6, anevrizma sayısı göz önüne alındığında anevrizma bazında teknik başarı oranı %90,9 olarak hesaplanmıştır. İşlem sonrası 15,4 ± 8,3 aylık takiplerde anevrizmalardaki tam oklüzyon (RR 1) oranımız %89,6 idi. Takipler sırasında işlem sonrası kalıcı nörolojik defisit, nörolojik mortalite ya da majör stroke'a rastlanmadı. Diğer minimal profilli akım yönlendirici olan Silk Vista Baby ile karşılaştırıldığında tam oklüzyon oranlarının literatürden daha iyi çıkması DED2 cihazının başarısını göstermektedir. Özellikle distal/proksimal yerleşimli anevrizmalar arasında tam oklüzyon ve komplikasyon oranlarında anlamlı fark bulunmaması DED2 cihazının daha distaldeki ince-küçük damarlarda kullanılmasına rağmen beklenenin aksine tromboz ya da kanama açısından daha riskli olmadığını göstermektedir. Literatürle karşılaştırıldığında DED2 cihazıyla yapılan işlemlerde görülen prosedürel advers olay oranları da benzerdir. Sonuç olarak DED2 cihazı özellikle distal yerleşimli anevrizmaların tedavisinde etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Flow diverters (FDs) have become a preferred treatment modality in recent years, especially in the treatment of intracranial aneurysms that are difficult to treat. In this study, we aimed to evaluate the efficacy and safety of DERIVO® 2 Embolization Device (DED2), a minimal profile surface-modified flow diverter specifically designed for the treatment of distally located aneurysms. After obtaining approval for our study by the Health Sciences Ethics Committee of our university, patients with intracranial aneurysms admitted to the Neurointerventional Radiology Unit, Department of Radiology, Hacettepe University Hospitals between January 2021 and February 2024 and intended to be treated endovascularly in our center with the flow diverter named DERIVO® 2 Embolization Device (DED2) with a diameter of ≤3.5 mm (minimal profile) were retrospectively screened. Demographic parameters and clinical-radiological data of the patients before, during and after the procedure were retrospectively evaluated. A total of 33 patients had 36 aneurysms. DED2 was used as salvage therapy in 1 patient and was not included in the statistical evaluations. Technical success, aneurysm occlusion grades according to the modified Raymond-Roy occlusion classification (mRROC) and device efficacy in proximal and distally located aneurysms were evaluated. All aneurysms included in the study ranged from 2.5 mm to 26 mm with a mean size of 6.52 mm (SD ±5.09). The mean neck width of the 35 aneurysms in our series was 4.29 mm (SD ± 2.14). Of the 30 aneurysms in which DED2 was implanted, 4 aneurysms (13.3%) underwent coiling in addition to DED2 treatment, while 5 aneurysms (16.7%) underwent stenting in addition to DED2 treatment. In 22 aneurysms (73.4%), DED2 was used alone. Our procedural adverse event rate was 3.1% in one patient, considering the slowing of flow in the superior trunk, which was jailed with a flow diverter during the endovascular procedure. In conclusion, our procedural complication rate is similar to the rates of other minimal profile flow diverter devices in the literature. The technical success rate on a device basis was 90.6%, and when the number of aneurysms was taken into account, the technical success rate on an aneurysm basis was 90.9%. Our complete occlusion rate (RR 1) in aneurysms was 89.6% at 15.4 ± 8.3 months post-procedure follow-up. No post-procedural permanent neurologic deficit, neurologic mortality or major stroke was observed during follow-up. Compared to the other minimal profile flow diverter, Silk Vista Baby, the complete occlusion rates were better than the literature, indicating the success of the DED2 device. The fact that there was no significant difference in complete occlusion and complication rates, especially between distal/proximal aneurysms, indicates that the DED2 device is not more risky in terms of thrombosis or bleeding, contrary to expectations, although it is used in more distal thin-small vessels. Compared to the literature, the procedural adverse event rates seen in procedures performed with the DED2 device are also similar. In conclusion, the DED2 device shows promise as an effective and safe treatment modality, especially in the treatment of distally located aneurysms.