Transüretral rezeksiyon cerrahisi geçiren 65 yaş ve üstü olgularda perioperatif entegre pulmoner indeks ve perfüzyon indeksi ölçümlerinin spinal anestezi sonrası hipotansiyonu öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of perioperative integrated pulmonary index and perfusion index measurements in prediction of hypotension after spinal anesthesia in cases aged 65 and over undergoing transurethral resection surgery
  1. Tez No: 910210
  2. Yazar: İREMNUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ABİTAĞAOĞLU, DR. YADİGAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda 65 yaş ve üzeri transüretral rezeksiyon cerrahisi geçiren hastalarda postspinal hipotansiyonu öngörmede entegre pulmoner indeks ve parametreleri ile perfüzyon indeksinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Gözlemsel, tek merkezli prospektif çalışmamıza 2024/17/936 karar numaralı etik kurul onayı ile başlandı. Hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındı.65 yaş üzeri TUR operasyonu geçiren ASA I-III olan 88 hasta çalışmamıza dahil edildi.Demografik verileri kaydedilen hastaların spinal anestezi öncesi ve sonrası tansiyon, nabız, satürasyon, EPİ ve parametreleri ile Pİ değerleri kaydedildi. Spinal anesteziden 1 dk sonra tüm ölçümler kaydedildi. İlk 15 dk boyunca 3 dakikada bir, daha sonra 5 dakikada bir tüm veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 88 erkek hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 70,39±4,81 yıldı. Çalışmamızda %63,6 (56 hasta) postspinal hipotansiyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In our study, we aimed to evaluate the effectiveness of integrated pulmonary index and its parameters and perfusion index in predicting postspinal hypotension in patients aged 65 and over who underwent transurethral resection surgery. Material and Methods: Our observational, single-center prospective study was initiated with the approval of the ethics committee with the decision number 2024/17/936. Informed consent forms were obtained from the patients. 88 patients aged 65 and over who underwent TUR surgery and who were ASA I-III were included in our study. The patients' demographic data were recorded and their blood pressure, pulse, saturation, EPI and parameters and PI values were recorded before and after spinal anesthesia. All measurements were recorded 1 minute after spinal anesthesia. All data were recorded every 3 minutes for the first 15 minutes and then every 5 minutes. Results: The study included 88 male patients. The mean age of the patients was 70.39±4.81 years. In our study, 63.6% (56 patients) postspinal hypotension was observed.