Medial patellofemoral ligament rekonstrüksiyonunda patellar fiksasyon için endobutton ve anchor vida ile yapılan tespitlerin biyomekanik olarak karşılaştırılması
A biomechanical comparison of endobutton and anchor screw fixation for patellar fusion in medial patellofemoral ligament reconstruction
- Tez No: 910212
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZTEMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Patellofemoral instabilite (PFİ), özellikle genç ve aktif kişilerde sık görülen ekstansör mekanizmanın statik ve dinamik dengesinin bozulması sonucu, patellanın troklear oluk içerisinde yer değiştirmesi olarak tanımlanan bir diz problemidir. Akut patella çıkığı sonrası hastaların çok büyük bir kısmında medial patellofemoral ligament (MPFL) bütünlüğünün bozulduğu tespit edilmiştir. Birden fazla çıkık öyküsü olan hastalarda, çıkık sonrası çıkma hissi ve güvensizlik yaşayan hastalarda ve çıkık ile anatomik risk faktörleri olan hastalarda ilk çıkık sonrası cerrahi tedavi planlanabilmektedir. MPFL rekonstrüksiyonunda pek çok farklı cerrahi teknik tarif edilmiş olmakla birlikte, literatürde hangi cerrahi tekniğin standart yaklaşım olması gerektiğine ilişkin bir görüş birliği yoktur. Bizim çalışmamızda; MPFL rekonstrüksiyonunda patellar fiksasyon için tekli anchor vida, çift anchor vida ve endobutton ile yapılan tespitlerin birbirleriyle biyomekanik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda hepsi sağlıklı olan koyunlardan elde edilen her bir grup için 5 adet olacak şekilde toplamda 15 adet koyun kadavra patellası ve musculus fleksör digitalis superficialis tendon grefti kullanıldı. Kullanılan kadavra örneklerinin ölçütleri eşit olacak şekilde seçilerek alındı. Koyunlar aynı cinsten olup yaşları yaklaşık 12-20 ay aralığındaydı. Kadavralar peyderpey olarak Yıldız et kesim kombinası mezbahanesinden taze kesim sonrası tüm arka bacak ekstremitesi olarak alınıp; sadece patella kemiği ve musculus fleksör digitalis superficialis tendonu bırakılacak şekilde tek cerrah tarafından diseke edilerek elde edildi. Sağ veya sol taraf arasında fark gözetilmedi. Diseksiyon sonrası kadavralar yaklaşık 24 saat -10 derecede muhafaza edildi. Daha sonra oda ısısında çözülme sonrası biyomekanik deney uygulandı. Daha sonra tendonun patellaya fiksasyonu tekli anchor sütur ile tespit edilecekler , çift anchor vida ile tespit edilecekler ve endobutton ile tespit edilecekler şeklinde 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta alınan tendon grefti 5.00 mm'lik tekli anchor sütur ile patella kemiğine sabitlenmiş, ikinci grupta tendonun patella kemiğine fiksasyonu 5.00 mm'lik çift anchor sütur kullanılarak yapılmış ve üçüncü grupta tendonun patella kemiğine fiksasyon işlemi endobutton aracılığıyla yapılmıştır. Üç grupta oda havasında çekme cihazı ile test edilmiştir. Düzenekler Sivas Bilim ve teknoloji üniversitesinde bulunan ,Japonya'nın Kyoto isimli şehrinde üretilen SHIMADZU marka AGS-X 50 kN model çekme cihazı ile 5 mm/dk sabit hızla çekilip düzenekteki gerginlik, uzama , boşluk oluşumu, kopma eğilimleri ve dayanılan maksimum kuvvet değerleri gözlemlendi . Ardından istatistiksel analiz yapıldı Bulgular: Gruplara göre maximum kuvvet ölçümleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık önemli bulunmuştur . Gruplara ait max. kuvvet ortalamaları 2'şerli karşılaştırıldığında tekli anchor ile endobutton arasındaki farklılık, endobutton ile çift anchor arasındaki farklılık önemli bulunurken , tekli anchor ile çift anchor arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur . Gruplara ait maximum şekil değişikliği ölçümleri karşılaştırıldığında, gruplar arası farklılık önemli bulunmuştur .Gruplara ait max. şekil değişikliği ortalamaları 2'şerli karşılaştırıldığında tekli anchor ile endobutton arasındaki farklılık, endobutton ile çift anchor arasındaki farklılık önemli bulunurken , tekli anchor ile çift anchor arasındaki farklılık önemsiz bulunmuştur . Sonuç: Çalışmamızın bize sağladığı bilgilere göre MPFL rekonstrüksiyonunda tekli anchor, endobutton ve çift anchor ile yapılan tespit yöntemleri karşılaştırıldığında; kadavra patellasına endobutton ile tespit edilen musculus fleksör digitalis superficialis tendonunun, tekli anchor ve çift anchor ile tespit edilenlere kıyasla max. kuvvet ortalamalarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Patellofemoral instability (PFI) is a knee problem defined as the displacement of the patella within the trochlear groove as a result of disruption of the static and dynamic balance of the extensor mechanism, especially in young and active individuals. It has been found that the integrity of the medial patellofemoral ligament (MPFL) is disrupted in the majority of patients after acute patellar dislocation. Surgical treatment can be planned after the first dislocation in patients with a history of multiple dislocations, in patients who experience dislocation sensation and insecurity after dislocation, and in patients with anatomical risk factors for dislocation. Although many different surgical techniques have been described in MPFL reconstruction, there is no consensus in the literature regarding which surgical technique should be the standard approach. The aim of our study was to biomechanically compare single anchor screw, double anchor screw and endobutton fixation for patellar fixation in MPFL reconstruction. Materials and Methods: A total of 15 sheep cadaveric patellas and musculus flexor digitalis superficialis tendon grafts, 5 for each group, obtained from healthy sheep were used in our study. The cadaveric specimens used were selected with equal criteria. The sheep were of the same breed and aged approximately 12-20 months. The cadavers were obtained from the slaughterhouse of Yıldız Meat Slaughtering Combination as the whole hind limb after fresh slaughter and dissected by a single surgeon, leaving only the patella bone and musculus flexor digitalis superficialis tendon. There was no difference between the right or left side. After dissection, the cadavers were stored at -10 degrees Celsius for approximately 24 hours. After thawing at room temperature, a biomechanical experiment was performed. Then the tendon fixation to the patella was divided into 3 groups as single anchor suture fixation , endobutton fixation and double anchor screw fixation. In the first group, the tendon graft was fixed to the patella bone with a 5.00 mm single anchor suture, in the second group the fixation of the tendon to the patella bone was performed with an endobutton, and in the third group the fixation of the tendon to the patella bone was performed with a 5.00 mm double anchor suture. Three groups were tested with a tensile device in room air. The assemblies were pulled at a constant speed of 5 mm/min with the SHIMADZU brand AGS-X 50 kN model tensile device manufactured in Kyoto, Japan, located in Sivas Science and Technology University, and the tension, elongation, gap formation, rupture tendencies and maximum force values were observed . Statistical analysis was then performed. Results: When the maximum force measurements were compared between the groups, the difference between the groups was found to be significant . When the max. force averages of the groups were compared in pairs, the difference between single anchor and endobutton and the difference between endobutton and double anchor were found significant , while the difference between single anchor and double anchor was found insignificant . When the maximum shape change measurements of the groups were compared, the difference between the groups was found significant . When the max. shape change averages of the groups were compared in pairs, the difference between single anchor and endobutton, the difference between endobutton and double anchor was found significant , while the difference between single anchor and double anchor was found insignificant . Conclusion: According to the information provided by our study, when single anchor, endobutton and double anchor fixation methods were compared in MPFL reconstruction, it was found that the mean maximal force of the musculus flexor digitalis superficialis tendon fixed to the cadaver patella with endobutton was significantly higher than those fixed with single anchor and double anchor.