Yoksulluk ve eğitim ilişkisine yönelik tutum araştırması (Balıkesir örneği)
Attitude survey towards the relationship between poverty and education (Balıkesir example)
  1. Tez No: 910255
  2. Yazar: SERPİL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasının amacı katılımcıların yoksulluğa yönelik tutumlarının ortaya konmasıdır. Çalışmada bu amaçla Balıkesir ili merkezinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki 360 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada, Serpil KURT'un hazırlamış olduğu Yoksulluğa Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılara yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre cevapların“yoksulluk algısı”,“yoksulluk nedenleri”,“yoksulluk eğitim ilişkisi”ve“iyimser”boyut olmak üzere dört faktöre dağıldığı görülmüştür. Dört faktör toplam varyansın %56,100'ünü açıklamaktadır. Yapılan test sonucunda“Cronbach Alpha”güvenilirlik katsayısı %80 olarak bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda göre yoksulluk algısı tutumunda yaş, eğitim ve mesleğin etkisi vardır. Yoksulluğun nedenleri tutumunda eğitim ve mesleğin etkisi vardır. Yoksulluk eğitim ilişkisi tutumunda sosyo-demografik değişkenlere göre bir etkinin var olduğu yer almamaktadır. İyimser tutumunda cinsiyet ve eğitimin etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to reveal the participants' attitudes towards poverty. For this purpose, 360 participants aged 18 and older than 18 in the center of Balıkesir were reached in the study. In the research, the attitude scale towards poverty prepared by Serpil KURT was used. A face-to-face survey was administered to the participants. According to the results of exploratory factor analysis, it was seen that the answers were distributed into four factors:“perception of poverty”,“causes of poverty”,“poverty-education relationship”and“optimistic”dimension. Four factors explain 56,100% of the total variance. As a result of the test, the“Cronbach Alpha”reliability coefficient was found to be 80%. As a result of the multiple regression analysis, age, education and profession have an effect on the perception of poverty. Education and profession have an impact on the attitude towards the causes of poverty. There is no effect of socio-demographic variables on the attitude towards poverty-education relationship. Gender and education have an impact on optimistic attitude.