Okul öncesi çocukların anne ve babalarının psikolojik sağlamlık seviyesi ile çocukların duygu düzenleme yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the level of psychological resilience of preschool children's mothers and fathers and children's emotion regulation competencies
  1. Tez No: 910262
  2. Yazar: MUKADDES GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi çocukların anne ve babalarının psikolojik sağlamlık düzeyi ile çocukların sosyal-duygusal kazanımlar ve yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamız nicel araştırma yöntemlerinden biri olan genel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Başakşehir ilçesinde bulunan okul öğrencisi döneminde bulunan çocuklar ve ebeveynleridir. Araştırmanın örneklemi için 306 ebeveyn ve çocuğun verileri toplanmıştır. Örnekleme basit seçkisiz yöntem uygulanarak ulaşılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, Yetişkinler için Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Okul Öncesi Dönem için Sosyal-Duygusal Kazanımlar ve Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi için SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Demografik değişkenler yönünden ölçeklerin ortalama puanlarındaki farklılıklarını belirlemek amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. ANOVA testi varsayımları karşılanmaması durumunda Kruskal Wallis-H testi tercih edilmiştir. Değişkenlerin birbirleri arasındaki ilişki düzeyini ve aynı zamanda yönünü analiz etmek amacıyla Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Yordayıcılığın belirlenmesinde regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çocukların sosyal-duygusal kazanımlar ve yılmazlık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Diğer bir bulguya göre, ebeveynlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri çocuklarının sosyal-duygusal kazanımlar ve yılmazlık düzeyleri pozitif yordamaktadır. Araştırma bulguları, ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, çocukların sosyal-duygusal kazanımları ve yılmazlık düzeyleri üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerin bu dayanıklılık özellikleri, çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemekte, aynı zamanda onların zorluklarla başa çıkma yeteneklerini de güçlendirmektedir. Bu sonuç, ailelerin psikolojik sağlamlıklarının, çocukların genel gelişimlerine katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of psychological resilience of preschool children's parents and children's social-emotional gains and resilience levels. Our study was designed as a general survey model, which is one of the quantitative research methods. The population of the study is children and their parents in the school student period in Başakşehir district of Istanbul province. The data of 306 parents and children were collected for the sample of the study. The sample was reached by applying simple randomization method. Personal information form, Psychological Resilience Scale for Adults and Social-Emotional Gains and Resilience Scale for Preschoolers were used to collect the data. SPSS 27 software was used to analyze the collected data. Independent Groups t-test and ANOVA test were applied to determine the differences in the mean scores of the scales in terms of demographic variables. Kruskal Wallis-H test was preferred if the assumptions of ANOVA test were not met. Pearson Correlation analysis was used to analyze the level and direction of the relationship between the variables. Regression analysis was used to determine predictive power. According to the results of the study, there is a significant positive relationship between parents' resilience levels and children's social-emotional gains and resilience levels. According to another finding, parents' psychological resilience levels positively predict their children's social-emotional gains and resilience levels. Research findings show that parents' resilience levels have a significant and positive effect on children's social-emotional gains and resilience levels. These resilience characteristics of parents support their children's social and emotional development and also strengthen their ability to cope with difficulties. This result reveals that the psychological resilience of families contributes to the overall development of children.