Kültürlerarası iletişimde sanal gerçeklik teknolojisinin etkin kullanımı: Kültürel farkındalığı artırma ve empati geliştirme
The effective use of virtual reality technology in intercultural communication: Enhancing cultural awareness and developing empathy
- Tez No: 910263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA HAVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma, sanal gerçeklik (SG) teknolojisinin kültürlerarası iletişimde etkin bir araç olarak kullanılma potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, SG'nin kültürel farkındalığı artırma ve empati geliştirme üzerindeki etkilerini incelemektir. Küreselleşen dünyada, farklı kültürlerden bireyler arasındaki iletişim önemli bir konu haline gelmiş olup, bu iletişimin etkinliği kültürel farkındalık ve empati düzeyleriyle doğrudan ilişkilidir. SG teknolojisi, kullanıcılara üç boyutlu ve etkileşimli ortamlar sunarak farklı kültürel bağlamlarda deneyim kazanmalarını sağlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve Bursa ili İznik ilçesinden farklı demografik özelliklere sahip 30 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, SG'nin kültürel farkındalığı artırma ve empati geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, SG deneyimleri sayesinde farklı kültürel perspektifleri daha iyi anlayabildiklerini ve bu durumun empati kurma yeteneklerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. Tezin bulguları, SG'nin eğitim ve kültürel programlarda kullanımının artırılması gerektiğini önermektedir. SG teknolojisinin sağladığı immersive deneyimler, kullanıcıların kültürel farklılıkları anlama ve kabul etme süreçlerini desteklemekte, böylece kültürlerarası iletişimi daha etkin hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the potential of using virtual reality (VR) technology as an effective tool in intercultural communication. The primary objective of the research is to examine the effects of VR on enhancing cultural awareness and developing empathy. In a globalized world, communication between individuals from different cultures has become an important issue, and the effectiveness of this communication is directly related to levels of cultural awareness and empathy. VR technology provides users with three-dimensional and interactive environments, allowing them to gain experiences in different cultural contexts. The study adopts a qualitative research method, conducting semi-structured interviews with 30 participants from various demographic backgrounds in the Iznik district of Bursa province. The findings suggest that VR has the potential to enhance cultural awareness and develop empathy. Participants reported that through their VR experiences, they were able to better understand different cultural perspectives, which in turn improved their ability to empathize. The findings of the thesis recommend increasing the use of VR in educational and cultural programs. The immersive experiences provided by VR technology support users in understanding and accepting cultural differences, thereby making intercultural communication more effective.