Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin okul ve öğretmen kavramına ilişkin metaforik algıları
Metaphorical perceptions of students studying in multi-grade classrooms towards the concepts of school and teacher
- Tez No: 910278
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin okul ve öğretmen kavramına yönelik metaforik algılarının belirlenmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim desenin benimsenerek gerçekleştirilen araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Yozgat ilinde bulunan birleştirilmiş sınıflı devlet ilkokullarında öğrenim gören 103 üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin metaforik algılarını belirlemek amacıyla yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve veriler bu yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Yapılandırılmış görüşme formunda demografik bilgiler kısmında, birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin cinsiyet ve sınıf seviyesi durumu bilgilerini işaretlemeleri istenmiştir. Metafor kısmında ise“Okul ............ gibidir; çünkü .........................”,“Öğretmen ............ gibidir; çünkü .........................”ifadelerini benzetme yaparak doldurmaları istenmiştir. Toplanan veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, öğrenciler öğretmen ve okul kavramına yönelik 31 metafor üretmiştir. Öğretmen kavramına yönelik üretilen metaforlar 5 kategori altında toplanmıştır. Okul kavramına yönelik üretilen metaforlar 4 kategori altında toplanmıştır. Bulgular, birleştirilmiş sınıfta öğrenim gören öğrencilerin öğretmene yönelik tümüyle olumlu metaforlar ürettiğini, okula yönelik çoğunlukla olumlu metaforlar üretirken, aynı zamanda olumsuz metaforlar da ürettiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the metaphorical perceptions of students studying in multi-grade classrooms regarding the concepts of school and teacher. The research, which was conducted by adopting the phenomenological design from qualitative research methods, was conducted with 103 third and fourth grade students studying in multi-grade class state primary schools in Yozgat province in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The research adopted the phenomenological design, one of the qualitative research methods. To determine students' metaphorical perceptions, a structured interview form was prepared, and data were collected using this form. In the demographic information section of the structured interview form, students in multi-grade classrooms were asked to indicate their gender and grade level. In the metaphor section, they were asked to complete the phrases“School is like ............ because .........................”and“Teacher is like ............ because .........................”using similes. The collected data were analyzed through content analysis. The analysis of the data revealed that students generated 31 metaphors related to the concepts of school and teacher. The metaphors regarding the concept of“teacher”were grouped into five categories, while those concerning the concept of“school”were grouped into four categories. The findings showed that students in multi-grade classrooms produced entirely positive metaphors about teachers, while their metaphors about school were mostly positive but also included negative perceptions.