Savaş muhabirliği ve riskleri: Gazze örneği
War reporting and its risks: Gaza example
  1. Tez No: 910284
  2. Yazar: SEVDE NUR GERGİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Gazze'deki savaş muhabirlerinin karşılaştığı fiziksel, etik ve psikolojik zorlukları kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Gazeteciler, çatışma bölgelerinde faaliyet gösterirken ciddi tehlikelerle yüzleşmekte, çapraz ateş altında kalma ve kasıtlı olarak hedef alınma riski taşımaktadır. Etik açıdan, gazeteciler doğru bilgi yayma ve potansiyel zarar yönetimi arasında denge kurmak zorundadır. Dijital teknolojilerin etkisiyle birlikte, siber tehditler ve yanlış bilgilendirme gibi yeni zorluklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca, savaş muhabirliğinin psikolojik etkileri, gazetecilerin travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve tükenmişlik gibi ruh sağlığı sorunları yaşama riskini artırmaktadır. Ekim 2023'te Gazze'deki çatışmaların yoğunlaşması, gazetecilerin karşılaştığı bu riskleri daha da belirgin hale getirmiştir. Bu çalışmada nitel yöntem kullanırak vaka analizi yapılmıştır. Vaka analizi yapılırken veriler; haberler, röportajlar, uluslararası raporlar, sosyal medya içerikleri, akademik makaleler aracılığıyla elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları, medya kuruluşları ve uluslararası organların gazetecileri korumak için gerekli müdahaleleri geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the physical, ethical and psychological challenges faced by war correspondents in Gaza. Journalists face serious dangers when operating in conflict zones, risking being caught in the crossfire and deliberately targeted. Ethically, journalists must balance the dissemination of accurate information and the management of potential harm. With the impact of digital technologies, new challenges have emerged, such as cyber threats and misinformation. Moreover, the psychological effects of war reporting increase the risk of journalists suffering from mental health problems such as post-traumatic stress disorder (PTSD) and burnout. The intensification of the fighting in Gaza in October 2023 made these risks for journalists even more pronounced. In this study, case studies were analyzed using qualitative methodology. Data for the case study analysis was collected through news reports, interviews, international reports, social media content and academic articles. The findings of the study aim to help media organizations and international bodies develop the necessary interventions to protect journalists.