İşsizliğe karşı post-Keynesyen bir yaklaşım: İş garantisi
A post-Keynesian approach to unemployment: The job guarantee
- Tez No: 910285
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İşsizlik, ekonomik ve sosyal bir sorun olarak günümüzde hala süregelmektedir. 1970'li yıllardan önce tam istihdam bir politika amacı iken 1970'li yıllardan sonra diğer iktisadi amaçlara ulaşmak için kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmada sermaye-emek bölüşümünde sermaye lehine gelişen neoliberal politikalara, işsizliğin fiyat istikrarı için gerekli görüldüğü stratejilere alternatif bir görüş olarak İş Garantisi ele alınmıştır. Bir İş Garantisi programı tam anlamıyla hiçbir ülkede uygulanmamış olsa da kısmi olarak uygulanabilmiş birçok ülke bulunmaktadır. Genel olarak, çeşitli ülkelerde uygulanmış programların sonuçları, mali açıdan küçük olmasının yanı sıra özellikle işverenlerin işe alırken en son tercih ettiği gruplar üzerinde değerli etkiler yaratma potansiyeline sahip programlardır. Türkiye özelinde bir İş Garantisi programı uygulanmamış olup, böyle bir programa en yakın uygulama olarak Toplum Yararına Programlar aktif istihdam politikaları kapsamında uygulanmıştır. Fakat bu programlar, İş Garantisi'nin karakteristiklerinden uzak ve sınırlı olmaya devam etmektedir. Türkiye'de İş Garantisi'nin karakteristik özelliklerine yakınsayan bir program uygulamak ise, hem Türkiye'nin mevcut ekonomik koşullarının böyle bir programı uygulamak için yeterli bir başlangıç düzeyi sağlamaması hem de programın küresel görüşe paralel olarak ülkemizde de uygulanan iktisadi politikanın öğretilerinden uzak olduğu gerekçesiyle şu an için tercih edilebilir bir program olmayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment continues to be an economic and social issue today. Before the 1970s, full employment was a policy goal, whereas after the 1970s, it became a tool used to achieve other economic objectives. In this study, the Job Guarantee is examined as an alternative view to neoliberal policies that have developed in favor of capital in the capital-labor distribution, and to strategies that consider unemployment necessary for price stability. Although a full Job Guarantee program has not been implemented in any country, many countries have partially applied it. In general, the results of programs implemented in various countries are programs that, in addition to having small financial impacts, have the potential to create valuable effects, particularly on the groups that employers tend to hire last. A Job Guarantee program has not been implemented in Turkey; however, the closest application to such a program has been the Toplum Yararına Programlar, which were implemented as part of active labor market policies. However, these programs remain far removed from the characteristics of a Job Guarantee and continue to be limited. It is anticipated that implementing a program closely aligned with the characteristics of a Job Guarantee in Turkey would not be a preferable option at present, both because Turkey's current economic conditions do not provide a sufficient starting point for such a program and because, in line with global perspectives, the program is seen as being far from the principles of the economic policies currently applied in the country.