Manuel ve cihaz ile yapılan kardiyopulmoner resüsitasyonun etkinliklerinin karotis doppler ultrasonu ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of manual and device-assisted cardiopulmonary resuscitation using carotid doppler ultrasound
- Tez No: 910337
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, manuel ve mekanik cihaz yardımıyla gerçekleştirilen CPR etkinliklerini karotis doppler USG, ETCO2 ve laktat kullanarak karşılaştırmayı amaçlamaktadır. 54 hasta üzerinde yapılan bu araştırmada, yaş ortalaması 69,41±9,85 olarak saptanmıştır. CPR sonrası, hastaların %75,9'unda dönüşen spontan dolaşım (ROSC) elde edilmiştir. İlk 24 saat içinde ROSC elde eden hastaların neredeyse yarısı (%46,3) exitus olurken, diğerleri (%53,7) stabil kalmıştır. CPR sırasında manuel ilk döngüdeki USG ölçüm süresi daha uzun olup, mekanik cihazıyla yapılan beşinci döngüde önemli ölçüde kısa süreli ölçümler kaydedilmiştir. PSV ve EDV, ETCO2 ve laktat değerlerindeki değişim, mekanikle yapılan CPR süresince, manuel yapılana göre daha etkili bulunmuştur. Ayrıca, exitus hastaların laktat seviyeleri ve EtCO2 değerleri ROSC elde edenlere göre anlamlı derecede farklılık göstermiştir. Hastaların PSV, EDV ve ETCO2 değişimleri arasında anlamlı ve pozitif korelasyonlar gösterirken laktat değişimleri ile PSV, EDV ve ETCO2 değişimleri arasında anlamlı ve negatif korelasyonlar göstermiştir. PSV ve EDV değerlerinin CPR sonucu öngörmede anlamlı tanısal değeri olmadığı görülürken, ETCO2 ile laktatın için yapılan analiz sonucu anlamlı bulundu. Bu bulgular, mekanikle yapılan CPR yöntemlerinin etkinliğinin daha iyi olduğu, CPR değerlendirilmesinde karotis doppler USG'nin ve laktatın da ETCO2 gibi potansiyel bir araç olarak kullanılabileceğini, laktatın ETCO2 ile beraber kullanımının, CPR sonucu öngörmede daha net değerlendirme yapılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effectiveness of manual and mechanical CPR using carotid doppler USG, ETCO2 and lactate. In this study of 54 patients, the mean age was 69.41±9.85 years. After CPR, 75.9% of patients achieved return of spontaneous circulation (ROSC). Almost half (46.3%) of the patients who achieved ROSC within the first 24 hours were exited, while the others (53.7%) remained stable. During CPR, the duration of USG measurements was longer in the first manual cycle and significantly shorter in the fifth cycle with the mechanical device. The change in PSV and EDV, ETCO2 and lactate values was more effective during mechanical CPR than manual CPR. In addition, lactate levels and EtCO2 values of exitus patients were significantly different from those who achieved ROSC. There were significant and positive correlations between PSV, EDV and ETCO2 changes of the patients, while there were significant and negative correlations between lactate changes and PSV, EDV and ETCO2 changes. PSV and EDV values had no significant diagnostic value in predicting the outcome of CPR, whereas ETCO2 and lactate were found to be significant. These findings suggest that mechanical CPR methods have better efficacy, carotid doppler USG and lactate can be used as a potential tool like ETCO2 in the evaluation of CPR, and the use of lactate together with ETCO2 may provide a clearer assessment in predicting the outcome of CPR.