İş sağlığı ve güvenliğinde güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış: Ego durumları modeli açısından bir inceleme
Safety awareness and safe behaviour in occupational health and safety: A review of in terms of ego states model
- Tez No: 910336
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP, PROF. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Psikoloji, Engineering Sciences, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ile, Türkiye'de elektrik sektöründeki bir firmanın mavi yaka çalışanlarının ego durumları ile güvenlik farkındalığı ve güvenli davranış arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan betimsel nitelikte bir çalışmadır. Çalışmaya 309 elektrik çalışanı katılmıştır. Araştırmada Güvenlik Farkındalığı ve Yetkinliği, Güvenli Davranış, Ego Durumları ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler ile frekans, güvenilirlik, faktör analizleri ve korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, Güvenli Davranış ile Güvenlik Farkındalığı & Yetkinlik kavramları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Güvenli Davranış ile Ego Durumları alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Güvenlik Farkındalığı & Yetkinlik ile Ego Durumları alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek için çalışanlara davranış odaklı eğitimler vererek farkındalıklarını arttırmak hedeflenebilir. İş sağlığı ve güvenliğinde kayda değer gelişmeler katetebilmek için psikoloji anabilim dalından yararlanılabilir. İş sağlığı ve güvenliği alan yazınında daha önce transaksiyonel analiz kuramının kavramlarından bir tanesi olan ego durumları kavramı ele alınmadığı için bu çalışma sonuçlarının gelecek çalışmalara katkı sağlayabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between the ego states of blue-collar employees of a company in the electricity sector in Turkey and their security awareness and safe behavior. The study was a descriptive study conducted using the relational scanning model. 309 electrical workers participated in the study. Safety Awareness and Competence, Safe Behavior, and Ego States scales were used in the study. Frequency, reliability, factor analyzes and correlation analysis were conducted with the data obtained. As a result of the analysis of the data, it was determined that there was a statistically significant relationship between the Safe Behavior and the Safety Awareness & Competence. It was determined that there was no statistically significant relationship between the Safety Behavior and the Ego States sub-dimensions. In order to improve occupational health and safety, it can be aimed to increase the awareness of employees by providing behavior-oriented trainings. In order to make significant improvements in occupational health and safety, the benefits of the psychology department should be utilized. Since the concept of ego states, one of the concepts of transactional analysis theory, has not been discussed before in the occupational health and safety literature, it is expected that the results of this study will contribute to future studies.