Malthus kapanı olgusu: Türkiye ve seçili ülkeler üzerine ekonometrik bir uygulama
Malthusian trap phenomenon: An econometric application on turkey and selected countries
  1. Tez No: 910340
  2. Yazar: AYŞE FEYZA ŞAHİNKUŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÖZDEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Malthus 1789 yılında Nüfus İlkesini'ni yazdığında yankılarının bu yüzyıla kadar kadar süreceğinden habersizdir. Tarihin en ürkütücü iktisat teorisini yazan ve zamanın her diliminde ağır eleştirilere uğrayan Malthus insanların bir gün kıtlıkla karşı karşıya kalabileceği riskini izah etmiştir. Malthus iki önermede bulunmuştur. Birinci önermesi insanın varlığı için gıdaların sürekli olmasıdır. İkinci önermesinde ise nüfus artışının artarak devam edeceğini savunur. Bu iki önermenin sonuçları olgunluğa erdiğinde insan ırkı önlenemez bir krizle karşılaşacaktır. Nüfusun artma potansiyeli kontrol altına alınmadığı sürece nüfus artışı geometrik oranlı, buna karşılık geçim vasıtalarının artışı aritmetik oranlıdır. Bu tezin temel amacı dünyanın nüfus tarihini kısaca incelerken tezimde Malthusyen teorinin ortaya çıkış nedenlerini, teoriye diğer iktisatçıların yaklaşımlarını ve teorinin geçerliliğinin hala güncel olup olmadığını teoriye en yakın değişkenlerle tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
When Malthus wrote The Population Principle in 1789, he was unaware that its repercussions would last until this century. Malthus, who wrote the most terrifying economic theory in history and was heavily criticized at the time, explained the risk that people might one day face famine. Malthus made two statements. The first proposition is that food must be continuous for human existence. In his second proposition, he argues that population growth will continue to increase. When the consequences of these two propositions reach maturity, the human race will face an unavoidable crisis. Unless the potential for population growth is brought under control, population growth is geometrically proportional, whereas the increase in the means of subsistence is arithmetically proportional. The main purpose of this thesis is to briefly review the population history of the world and to determine the reasons for the emergence of the Malthusian theory, the approaches of other economists to the theory and whether the validity of the theory is still current with the variables closest to the theory.