Plantar fasiit hastalarında kinezyo bantlamanın, egzersiz ve tabanlık tedavisine karşı klinik sonuçları
Clinical outcomes of kinesiology taping in plantar fasciitis patients compared to exercise and orthotic treatments
  1. Tez No: 910339
  2. Yazar: SERKAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Plantar fasiit, topuk rahatsızlıklarının en baş sebeplerindendir, plantar fasyanın kalkaneusa yapışma bölgesinde tekrarlayan travmalar sonucu gelişen dejeneratif değişikliklerle karakterizedir. Çoğu hasta konservatif yöntemlerle (germe egzersizleri, tabanlık kullanımı, fizik tedavi vb.) tedavi edilebilse de dirençli olgularda ESWT ve cerrahi gibi ileri tedaviler gerekebilir. Bu çalışmamızda, plantar fasiit tanılı hastalarda kinezyo bantlama tedavisinin etkinliği, egzersiz ve tabanlık kullanımı tedavisi ile karşılaştırılacak olup VAS (vizüel analog skala) ve AFİ (ayak fonksiyon indeksi) ile değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, plantar fasiit tanılı hastalarda kinezyo bantlamanın, egzersiz ve topuk koruyucu yastık tedavilerine kıyasla klinik etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğinde başvuran 70 hasta dahil edildi ve randomize basit kura yöntemi ile iki gruba ayrıldı. Birinci gruba haftada sadece 1 kez olmak üzere alanında deneyimli kişi tarafından 3 hafta boyunca kinezyo bantlama uygulandı; ikinci gruba ise egzersiz ve topuk koruyucu yastık tedavisi uygulandı. Klinik sonuçlar, tedavi öncesi ve 3 hafta sonrası VAS ve AFİ skorları ile değerlendirildi. Çalışmada yer alacak hastaların demografik verileri kaydedilmiş olup, tedavi uyumu göstermeyen ve dışlama kriterlerine uyan hastalar araştırma dışında tutuldu. Katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı ve çalışma süresince verilerin gizliliği korundu. Bulgular: Plantar fasiit hastalarında kinezyo bantlama ve egzersiz-tabanlık tedavilerinin kıyaslandığı çalışmada, tedaviden önce ve tedaviden sonra VAS ve AFİ ölçümleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Plantar fasciitis is one of the primary causes of heel discomfort, characterized by degenerative changes resulting from repetitive trauma at the attachment site of the plantar fascia to the calcaneus. While most patients can be treated with conservative methods (such as stretching exercises, orthotic use, and physical therapy), resistant cases may require advanced treatments like extracorporeal shockwave therapy (ESWT) and surgery. This study aims to evaluate the effectiveness of kinesio taping therapy in patients diagnosed with plantar fasciitis, comparing it to treatment with exercises and orthotic use, assessed through the Visual Analog Scale (VAS) and Foot Function Index (FFI). Materials and Methods: This study aims to evaluate the clinical efficacy of kinesio taping in patients diagnosed with plantar fasciitis compared to exercise and heel cushion treatments. A total of 70 patients attending the Orthopedics and Traumatology clinic at Sivas Cumhuriyet University were included in the study and randomized into two groups using simple randomization. The first group received kinesio taping once a week for three weeks, administered by an experienced practitioner, while the second group underwent exercise and heel cushion therapy. Clinical outcomes were assessed using Visual Analog Scale (VAS) and Foot Function Index (FFI) scores before treatment and three weeks post-treatment. Demographic data of the participants were recorded, and patients who did not comply with the treatment regimen or met exclusion criteria were excluded from the study. Informed consent was obtained from all participants, and confidentiality of the data was maintained throughout the study. Findings: In a study comparing kinesio taping and exercise-orthotics treatments in patients with plantar fasciitis, VAS and AFI measurements were analyzed before and after treatment.