Extension of the logistic equation with piecewise constant arguments and population dynamics
Lojistik denklemin parçalı sabit argümanlar ile genişletilmesi ve nüfus dinamikleri
- Tez No: 178893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANIL ERGENÇ, PROF. DR. MARAT AKHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nüfus dinamikleri matematiksel biyolojinin baskın olan alanıdır. Nüfus dinamikleriiçin ilk model Thomas Malthus tarafından geliştirilmiştir. Daha karmaşık birmodel ise Pierre François Verhulst tarafından geliştirilmiştir ve bu denklem lojistikdenklem olarak adlandırılmıştır. Bu tezde amacımız modelleri parçalı sabitargümanlar kullanarak genişletmek ve periyodik çözümlerinin kararlılıklarınıaraştırarak modellerin sabit noktalara, periyodik çözümlere ve kaosa sahip olmasıiçin gerekli koşulları bulmaktır.
Özet (Çeviri)
Population dynamics is the dominant branch of mathematical biology. The firstmodel for population dynamics was developed by Thomas Malthus. A morecomplicated model was developed by Pierre Fran¸cois Verhulst and it is called thelogistic equation. Our aim in this thesis is to extend the models using piecewiseconstant arguments and to find the conditions when the models have fixed points,periodic solutions and chaos with investigation of stability of periodic solutions.