Özel gereksinimli çocuğa sahip olan ve olmayan annelerin aktivite rol dengesi ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of activity role balance and quality of life of mothers with and without children with special needs
  1. Tez No: 910367
  2. Yazar: MELİKE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma tanısı olan ve tipik gelişen çocukların annelerinin aktivite rol dengesi ve yaşam kalitelerini incelemek ve annelerin ölçek puanları arasındaki ilişki durumunu belirlemek amacıyla planlanan karşılaştırmalı betimsel araştırmadır. Araştırma, tanısı olan ve tipik gelişen çocuğu olan 132 anne ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Sosyodemografik Veri Formu”,“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kısa Form (WHOQOL-Bref)”ve“Aktivite Rol Dengesi Anketi”ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan özel gereksinimli (tanısı olan) çocuğa sahip annelerin Aktivite Rol Dengesi Anketi toplam puan ortalamaları ve Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalamaları tipik gelişim çocuğu olan annelerin puan ortalamalarından düşüktür.
Özet (Çeviri)
This study is a comparative descriptive study planned to examine the activity role balance and quality of life of mothers of diagnosed and typically developing children and to determine the relationship between the scale scores of mothers. The study was conducted with 132 mothers with diagnosed and typically developing children. The data were collected with 'Sociodemographic Data Form', 'World Health Organisation Quality of Life Scale - Short Form (WHOQOL-Bref)' and 'Activity Role Balance Questionnaire'. The mean total scores of the Activity Role Balance Questionnaire and the mean scores of the Quality of Life Scale of the mothers with children with special needs (diagnosed with special needs) who participated in the study were lower than the mean scores of the mothers with typically developing children.