Karıştırmalı tank biyoreaktörlerde bıçak tasarımlarının Chlamydomonas reinhardtii üretim verimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of impeller designs on Chlamydomonas reinhardtii production efficiency in stirred tank bioreactors
- Tez No: 910381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ŞURİŞVAN ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Biyoreaktörlerde mekanik karıştırma, homojenliği sağlamak için bir dış güç kaynağı, pervaneler ve saptırıcılar içeren bir karıştırma sistemi ile gerçekleştirilir. Karıştırma sırasında bıçak kanatlarının tasarımı ve karıştırma hızı, biyoreaktördeki karıştırma etkinliğini belirler. Bıçak tasarımı, güç girişi, karıştırma süresi, kayma gerilimi ve oksijen transfer oranları gibi temel parametreler üzerinde etkilidir. Bıçak geometrisinin optimize edilmesi, hücrelere verilen hasarı en aza indirirken karıştırma performansını önemli ölçüde artırabilir. Bu tezin amacı, farklı bıçak türlerinin Chlamydomonas reinhardtii üretimi üzerindeki etkilerini incelemek ve bıçak kanatlarına bağlı olarak akış dinamiklerindeki farklılıkları ortaya koymaktır. Tüm deneyler, TAP ortamında ve seçilen devir sayılarında ve rushton türbini, 3 kanatlı segment, marin tipi ve toroidal tip pervaneler kullanılarak 2L CSTR'de gerçekleştirilmiştir. Karıştırma ve dağılım, bir ışık ölçer kullanılarak izlenmiştir. Çalışma sonucunda, kanat tasarımlarının üretim üzerindeki etkileri; biyokütle, klorofil miktarı ve karıştırma zamanı gibi farklı açılardan değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Mechanical mixing in bioreactors is carried out using an agitation system that includes an external power source, impellers, and baffles to ensure homogeneity. The design of the impeller blades and the speed of agitation determine the effectiveness of mixing in the bioreactor. The type of impeller affects key parameters such as power input, mixing time, shear stress, and oxygen transfer rates. Optimizing the impeller geometry can significantly enhance mixing performance while minimizing cell damage. This thesis aims to examine the effects of different impeller types on the production of Chlamydomonas reinhardtii and to reveal the differences in fluid dynamics depending on the impeller blades. All experiments were conducted in a 2L CSTR with TAP medium and at selected RPMs using Rushton turbine, 3-blade segment, marine type and toroidal type impellers. Mixing and distribution inside the vessel were tracked using a light meter. The study evaluated the effects of impeller designs on production from various perspectives, including biomass, chlorophyll content, and mixing time.