Bitki büyüme hormonlarından indolbutirik asitin subakut ve subkronik uygulamalarının sıçanlarda nörotoksik ve immünotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of immunotoxic and neurotoxic effects of plant growth regulator; indole-3-butyric acid in subacut and subcronic applications on rats
- Tez No: 233758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, bitki büyüme hormonlarından indolbutirik asitin (IBA) subakut ve subkronik uygulamalarına maruz bırakılan sıçanlarda (Wistar) meydana gelen nörotoksik ve immünolojik etki incelenmiştir. Bu amaçla sözkonusu toksik etkilerin bir ölçütü olarak değerlendirilebilecek asetilkolinesteraz (AChE), bütirillkolinesteraz (BChE), adenozin deaminaz (ADA) ve miyeloperoksidaz (MPO) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Biri kontrol olmak üzere her bir kimyasal için her grupta 20 sıçan bulunacak şekilde 4 grup oluşturulmuştur. Bitki büyüme regülatörünün 25 ve 50 ppm'lik dozlardaki içme suları için 25 ve 50 mg 1 ml 1 N sodyum hidroksit içinde çözdürülerek, daha sonra musluk suyu ile 1 litreye tamamlanıp hazırlanarak oral yolla verilmiştir. 25 ve 50 ppm'lik dozlardaki içme suları subakut uygulama için 20 gün; subkronik uygulama için de 45 gün süreyle sıçanlara içirilmiştir.Bu uygulamaların sonunda dietil eter ile bayıltılan sıçanların karaciğer, akciğer, kalp, beyin, böbrek ve dalak dokuları alındı. AChE, BChE, ADA, MPO düzeylerinin dokulardaki analizleri, spektrofotometrik yöntemle belirlendi. Farklı dozlarda IBA etkisine maruz bırakılan sıçanlarda söz konusu enzim aktiviteleri üzerine farklı etkilere neden oldukları gözlendi. Sonuçlara göre, IBA dokuların AChE, BChE ve ADA aktivitelerini düşürürken MPO aktivitesini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the neurotoxic and immunotoxic effects of plant growth regulator (PGR); Indole-3-butyric acid (IBA) on rats (wistar) exposed to subacut and subcronic applications were investigated. The activities of acetylcholinesterase (AChE), butrylcholinesterase (BChE), adenosine deaminase (ADA) and myeloperoxidase (MPO) were measured as indicators for investigation purpose. The rats were divided into 4 groups; each group contains 20 rats, one of which is determimined as control. The plant growth regulator (PGR) was dissolved in sodium hypoclorite and made up to 1 L with tab water to arrange the final concentrations of indole-3-butyric acid to 25 and 50 ppm dosages was administered orally to rats. The 25 and 50 ppm indole-3-butyric acid was applied to rats 20 days for subacute and 45 days subcronic applications.At the and of the applications the liver, lungs, heart, brain, kidney, muscle and spleen of rats were excised and AChE, BChE, ADA and MPO levels were determined as spectrofotometrically.The different efects of IBA were determined on enzeyme levels in different applications as componed wiht control. According to results, IBA caused a significant decrease of the tissues AChE, BChE and ADA activities whereas increased MPO activity.