Erişkin dehb olan bireylerde periferik inflamatuar biyobelirteçler, serum B12, folat ve ferritin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of periperipheral inflammatory biomarkers, serum B12, folate and ferritin levels in adults with adhd
- Tez No: 910404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), çocukluk döneminde başlayan, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileriyle kendini gösteren nörogelişimsel bir bozukluktur Etiyolojisi tam olarak netleşmemiş olsa da, genetik, çevresel ve nörobiyolojik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, inflamasyonun DEHB ile ilişkili olabileceğini öne sürmektedir. Bu çalışma, erişkin DEHB (E-DEHB) olan bireylerde periferik inflamatuar biyobelirteçler (Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO), Monosit/Lenfosit Oranı (MLO), Trombosit/Lenfosit Oranı (PLO), Ortalama Trombosit Hacmi (MPV), Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII)) ile serum B12, folat ve ferritin düzeylerinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 1 Haziran 2023 ile 31 Ocak 2024 tarihlerinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda yapılan bu çalışmaya, DSM-5 kriterlerine göre DEHB tanısı almış 35 erişkin DEHB tanılı birey ve 30 sağlıklı erişkin kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri kaydedilmiş, kan örnekleri alınarak tam kan sayımından elde edilen inflamatuar belirteçler, serum B12, folat ve ferritin düzeyleri incelenmiştir. Gruplar arasındaki farklar istatistiksel analiz ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Erişkin DEHB grubunda WBC, platelet sayısı, nötrofil sayısı ve MCV değerleri açısından sağlıklı kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p.05). Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) E-DEHB grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p.05). Serum folat düzeyi, DEHB grubunda sağlıklı kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p.05). Sonuç: Bu bulgular, erişkin DEHB hastalarında inflamatuar biyobelirteçlerde ve hematolojik parametrelerde değişiklikler olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle artmış WBC, nötrofil ve trombosit sayıları ile düşük folat düzeyleri, inflamasyon ve beslenme yetersizliklerinin DEHB semptomları ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Hematolojik ve besinsel parametrelerdeki farklılıkların, bireyselleştirilmiş tedavi yaklaşımları ve potansiyel anti-inflamatuar müdahaleler ile DEHB semptomlarının yönetiminde önemli olacabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder characterized by symptoms of inattention, hyperactivity, and impulsivity that begin in childhood. Although its etiology is not yet fully understood, genetic, environmental, and neurobiological factors are thought to play a role. Recent studies suggest that inflammation may be associated with ADHD. This study aimed to evaluate peripheral inflammatory biomarkers, including Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), Monocyte/Lymphocyte Ratio (MLR), Platelet/Lymphocyte Ratio (PLR), Mean Platelet Volume (MPV), and Systemic Immune-Inflammation Index (SII), as well as serum B12, folate, and ferritin levels in adults with ADHD (A-ADHD) and compare them with a healthy control group. Materials and Methods: This study was conducted between June 1, 2023, and January 31, 2024, at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, Department of Psychiatry. It included 35 adults diagnosed with ADHD according to DSM-5 criteria and 30 healthy adult controls. Demographic data were recorded, and blood samples were collected to analyze inflammatory biomarkers obtained from complete blood count (CBC) and serum B12, folate, and ferritin levels. Group differences were statistically analyzed. Results: In the adult ADHD group, significant differences were observed in WBC, platelet count, neutrophil count, and MCV values compared to the healthy control group (p.05). The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) was significantly higher in the ADHD group (p.05). Serum folate levels were significantly lower in the ADHD group compared to the healthy control group (p.05). Conclusion: These findings suggest alterations in inflammatory biomarkers and hematological parameters in adults with ADHD. Increased WBC, neutrophil, and platelet counts, along with lower folate levels, may indicate a relationship between inflammation, nutritional deficiencies, and ADHD symptomatology. Considering these variations in hematological and nutritional parameters, individualized treatment approaches and potential anti-inflammatory interventions may be important in managing ADHD symptoms.