Alman kamu televizyon haberlerinde sosyal demokrasiyi yeniden okumak ve anlamak: Neoliberalizmin sürdürülebilirliği açısından yeni politikalar ve getirilen çözümler
Rereading and understanding social democracy in German public television news: New policies and solutions for the sustainability of neoliberalism
  1. Tez No: 910423
  2. Yazar: AHMET SUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
“Alman Kamu Televizyon Haberlerinde Sosyal Demokrasiyi Yeniden Okumak ve Anlamak: Neoliberalizmin Sürdürülebilirliği Açısından Yeni Politikalar ve Getirilen Çözümler”başlıklı çalışmanın temel sorunsalı, küresel dünyada giderek tüm toplumlarda yerleşen neoliberal politikaların ekonomik, ekolojik ve toplumsal alanlarda ciddi hasarlar oluşturmasıdır. Kamunun talepleri ile küresel dünya ekonomisine uyumlanmanın yarattığı toplumsal gerilimlerin veya kamu yararının kısmen de olsa göz ardı edilmesinin giderilmesine ve sistemin iyileştirilmesine yönelik sosyal demokratik politik yaklaşımların nasıl bir çözüm getirdiği konusu, Almanya'daki mevcut demokratik sol ağırlıklı koalisyon hükümetinin politikalarının televizyon haber içerikleri üzerinden ortaya konulması açısından önemlidir. Dünyadaki tüm merkez sol veya merkez sol ağırlıklı koalisyon hükümetlerinin sosyal demokratik ya da demokratik sol politikalarının incelenmesi büyük zorluklar oluşturacağından, tarihsel anlamda sosyal demokrasinin çıkış noktası olarak değerlendirilen Almanya tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı, bu ülkenin koalisyon hükümetinin küresel dünyanın dinamikleri içinde sosyal demokratik politikalarının ne yönde değiştiğini, önceliklerinin neler olduğunu ve toplumun kamusal çıkarları ile küresel dünyanın talepleri arasında kurulmaya çalışılan dengelerin televizyon haberleri üzerinden okunmasını sağlamaktır. Ayrıca küresel neoliberal düzenin talepleri gereği ortaya çıkan toplumsal gerilimlerin ulusal düzeyde yarattığı aksamalara karşı çözüm pratikleri de ortaya konulmuştur. Çalışmada, Alman kamu hizmeti yayıncısı ZDF'nin 60 yıllık akşam haber bülteni“Heute”nin, 08.12.2021-31.12.2022 tarihleri arasında yayınlanan haberlerinde hükümet politikaları analiz edilerek neoliberalizmin sürdürülebilirliği açısından sosyal demokratik politikaların dönüşümü incelenmiştir. Belirtilen zaman aralığı kapsamında toplam 386 haber programı incelenmiş, deşifresi yapılarak nitel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Haber programlarının toplam uzunluğu yaklaşık 7500 dakikadır. Çalışmada, küresel neoliberal sistemin sürdürülebilirliği açısından sosyal demokratik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Rereading and Understanding Social Democracy in German Public Television News: New Policies and Solutions for the Sustainability of Neoliberalism”focuses on the significant damages caused by neoliberal policies—which have gradually permeated societies worldwide—in economic, ecological, and social domains. The study seeks to explore how social democratic political approaches address the social tensions caused by reconciling public demands with global economic integration, as well as mitigating the partial neglect of public welfare and improving the system. This exploration is carried out by analyzing the policies of Germany's current democratic-left-leaning coalition government through the lens of television news content. Given the considerable challenges of examining the social democratic or democratic-left policies of all center-left or center-left-dominated coalition governments globally, Germany has been chosen as the focal point, as it is historically regarded as the birthplace of social democracy. The study aims to analyze how the coalition government's social democratic policies have transformed in response to global dynamics, what priorities they have set, and how they attempt to balance public interests with the demands of globalization, as reflected in television news content. Additionally, it investigates practical solutions developed to address the disruptions caused by the demands of the global neoliberal order within the national context. The research focuses on the evening news program Heute, a 60-year-old flagship broadcast of the German public service broadcaster ZDF, covering news aired between December 8, 2021, and December 31, 2022. A total of 386 news programs, amounting to approximately 7,500 minutes of content, were transcribed and analyzed using qualitative content analysis. The study examines the transformation of social democratic policies concerning the sustainability of neoliberalism and develops social democratic solutions for sustaining the global neoliberal system.