Akciğer kanserinde oksidatif hasarın ve antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi
The evaluation of the oxidative damage and antioxidant capacity at the lung cancer
- Tez No: 91043
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. KAMİL KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akciğer kanserinde antioksidan kapasiteyi değerlendirebilmek için, bir antioksidan enzim olan süperoksit dismutaz (SOD) ve lipid peroksidasyonu sonucu oluşan malondialdehit (MDA) akciğer kanser dokusunda ve normal akciğer dokusunda seviyeleri tesbit edildi. Kanserli ve kontrol grubu hastaların serumunda antioksidan bir tripeptid olan glutatyon (GSH) seviyesi de değerlendirildi. Akciğer kanserli dokuda ortalama SOD düzeyi 8,08 ± 4.8 U/mg protein, ortalama MDA düzeyi 2,8 ± 1,66 Umol/g doku olarak tesbit edildi. Normal dokuda ortalama SOD düzeyi 13,33± 5,83 U/mg protein, MDA düzeyi ise 1,025 ± 0,59 Umol/g doku olarak bulundu. Serum GSH düzeyi kanserli hastalarda 5,68 ± 2,65 Umol/g Hb kontrol grubunda 4,75 ± 1,29 Umol/gHb olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This investigation was effected to determine the levels of superoxide dismutase (SOD) and malondialdehyde (MDA) in lung cancerous tissues and to compare with normal lung tissue in order to evaluate the antioxidant status in lung cancer. The level of glutathione (GSH), an antioxidant tripeptide, was also in a seperate control group of patients. The data obtained are as follows: 8,08 ± 4,80 U/mg protein (means ± SEM) of SOD in lung cancer and 13,33 ± 5,83 U/mg protein in normal lung tissue, and 2,80 ± 1,66 Umol/g tissue of MDA in lung cancer and 1,05 ± 0,59 Umol/g tissue in normal lung tissue. The serum GSH levels in the cancer patients was reported to be 5,68 ± 2,65 Umol/g Hb and 4,75 ± 1,29 Umol/gHb in the control group.