Babaların uyguladığı besleyici olmayan parmak besleme yönteminin prematürelerde oral beslenmeye geçiş zamanı ve emme başarısına etkisi
The effect of the non-nutritive finger feeding method applied by fathers on the transition time to oral feeding and sucking success in premature
- Tez No: 910437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KURUDİREK, PROF. DR. HASAN KAHVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Babaların uyguladığı besleyici olmayan parmak besleme yönteminin prematürelerde oral beslenmeye geçiş, anne memesini alma, taburculuk süresi ve emme başarısına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yapılan araştırma, bir şehir hastanesinin yenidoğan yoğun bakım servisinde, 15 Ocak-15 Haziran 2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın evrenini klinikte yatarak tedavi alan ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerini sağlayan prematüre bebeklerin babaları (n=67) oluşturdu. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Prematüre Gözlem Formu, LATCH Emzirme Değerlendirme Formu kullanılarak toplandı. Araştırmada deney grubundaki prematürelere babalar tarafından beslenme öğünlerinden (günde 3 kere) önce 5dk süreyle 7 gün boyunca besleyici olmayan parmak besleme uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmadı. İstatistiksel analizlerde; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U testi, ANOVA, lojistik regresyon, Post-hoc analizlerde Bonferroni ve Cronbach Alpha katsayısı kullanıldı. Çalışmanın her aşamasında etik ilkelere uyuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the impact of the non-nutritive finger feeding method used by fathers on the transition time to oral feeding, the duration of breastfeeding, suckling success, and discharge time in premature infants. Material and Method: The randomized controlled trial was conducted in a city hospital's neonatal intensive care unit between 15 January and 15 June 2024. The study population consisted of fathers of premature babies (n=67) who received inpatient treatment at the clinic and met the inclusion criteria. Data in the study were collected using the Patient Information Form, Prematurity Observation Form, and LATCH Breastfeeding Evaluation Form. In the survey, non-nutritive finger feeding was applied to premature babies in the experimental group by their fathers for 5 minutes before feeding meals (3 times a day) for 7 days. No intervention was applied to the control group. In statistical analysis; number, percentage, mean, standard deviation, chi square, t-test in independent groups, Mann-Whitney U test, ANOVA, logistic regression, Bonferroni and Cronbach Alpha coefficient were used in post-hoc analyses. Ethical principles were followed at every stage of the study.