Bakteriyofaj K yüklü kitosan nanopartiküllerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of chitosan nanoparticles loaded with bacteriophage K
- Tez No: 910439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZOĞULLARI, PROF. DR. TÜLİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bakteriyofajlar, yalnızca belirli bakterilere karşı etkinlik gösteren ve bu bakterileri enfekte eden bir virüs sınıfıdır. Özellikle antibiyotiklere dirençli bakterilere karşı kullanılabilecek önemli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Ancak, çevresel faktörlere bağlı olarak yapıları bozunabilmekte ve etkinlikleri azalabilmektedir. Bakteriyofajlar enkapsüle edilerek sıcaklık, tuzluluk, pH gibi çevresel stres faktörlerine karşı korunarak stabilitelerinin ve hedef patojenlere karşı etkinliklerinin artırılması amaçlanmaktadır. Bu işlem, fajların gıda ürünlerinde etkinliğini ve kararlılığını uzun süre koruyarak patojen kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda, S. aureus'a karşı etki gösteren bakteriyofaj K'nın kitosan ile enkapsülasyonu iyonik jelleşme yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve bu işlem sonrasında fajın ilgili bakteriye karşı etkinliği araştırılmıştır. Üretilen partiküler yapılar dinamik ışık saçılması spektroskopisi, FTIR spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Enkapsüle edilmiş fajların aktivitesini ölçmek için salım çalışması yapılmış ve belirli saat aralıklarında alınan örnekler UV spektroskopisi ile incelenmiştir. Ayrıca, salım örneklerinin litik aktivitelerini ölçmek için çift agar yöntemi kullanılmış ve oluşan plaklardan enkapsülasyon verimi incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalarda partiküllerin hidrodinamik çaplarının 300-550 nm arasında ve PDI değerinin 0.230 civarında olduğu belirlenmiştir. Salım örneklerinde 3., 4. ve 5. günlerde fajların litik aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Bakteriyofaj K'nın kitosan ile enkapsülasyonu sonucunda gıda koruyucusu olarak kullanılabilecek yeni bir malzeme geliştirilmesi hedeflenen bu çalışmayla, bakteriyofajların etkinliğinin ve stabilitesinin enkapsülasyonla korunabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bacteriophages are a class of viruses that specifically target and infect certain bacteria. They are emerging as a significant alternative to antibiotics, especially against antibiotic-resistant bacteria. However, their structure can degrade and their efficacy can diminish due to environmental factors. Encapsulating bacteriophages aims to protect them from environmental stressors such as temperature, salinity, and pH, thereby enhancing their stability and effectiveness against target pathogens. This process plays a crucial role in maintaining the efficacy and stability of phages over extended periods in food products, thus aiding in pathogen control. In this study, we aimed to develop a new material that can be used as a food preservative by encapsulating bacteriophage K with chitosan using the Ionic gelation method. For characterization, we employed Zeta Sizer, FTIR analysis, and SEM. To measure phage activity, a release study was conducted, where samples were taken at specific time intervals and their absorbance was measured at 280 nm. Additionally, the double agar layer method was used to assess lytic activity, examining encapsulation efficiency based on the plaques formed. The Zeta Sizer results indicated that the particle size ranged from 300-550 nm with a PDI around 0.230. Our results suggest that encapsulating bacteriophage K with chitosan enhances its stability and efficacy, demonstrating the potential of this new material for use in food preservation. This study highlights the benefits of encapsulation in improving the effectiveness and stability of bacteriophages.