Natural gas storage valuation using deep reinforcement learning
Derin pekiştirmeli öğrenme kullanarak doğal gaz depolama değerlemesi
- Tez No: 910465
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Enerji ticareti, petrol, doğal gaz ve kömür gibi enerji emtialarının fiziksel olarak işlenmesini içerir. Bu ticaret faaliyetleri, boru hatları, rafineriler ve depolama tesisleri gibi karmaşık bir küresel enerji dönüşüm varlıkları ağı tarafından desteklenmektedir. Enerji ticaretinin karlılığı, bu varlıkların operasyonel kapasite kısıtlamalarının verimli bir şekilde yönetilmesine dayanır. Bu varlıkların rekabetçi yönetimine tüccar operasyonları denir. Enerji tüccarı şirketleri, ticaret faaliyetlerini desteklemek için dönüşüm varlıkları edinirler. Bu nedenle, bu varlıkların doğru değerlemesi çok önemlidir. Uygulamada, enerji tüccarı şirketleri deterministik çalışma politikaları üreten sezgisel yöntemlere güvenirler. Deterministik politikalar, enerji dönüşüm varlıklarındaki sözde gömülü opsiyonelliği yakalamakta yetersiz kalır. Bu tezde, doğal gaz depolama değerlemesi problemini, yumuşak aktör-eleştirmen (SAC) adı verilen yeni bir derin pekiştirmeli öğrenme (DRL) algoritması kullanarak ele alıyoruz. SAC, politika keşfini ve istikrarını iyileştirmek için entropi düzenlemesini kullanır. Sonuçlarımız, SAC'nin eğitim sırasında etkili bir çalışma politikası öğrendiğini, diğer en gelişmiş DRL algoritmalarının ise problemimizde bunu yapamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy trading involves physically handling energy commodities such as oil, natural gas, and coal. These trading activities are enabled by a complex global network of energy conversion assets such as pipelines, refineries, and storage facilities. The profitability of energy trading relies on efficiently managing these assets' operational capacity constraints. The competitive management of these assets is called merchant operations. Energy merchant companies acquire conversion assets to support their trading activities. Therefore, the proper valuation of these assets is crucial. In practice, energy merchant companies rely on heuristic methods that produce deterministic operating policies. Deterministic policies are unable to capture the so-called embedded optionality in the energy conversion assets. In this thesis, we tackle the problem of natural gas storage valuation using a novel deep reinforcement learning (DRL) algorithm called soft actor-critic (SAC). SAC utilizes entropy regularization to improve policy exploration and stability. Our results show that SAC has learned an effective operating policy during training while other state-of-the-art DRL algorithms couldn't do so in our problem.