Van geleneksel danslarının etnokoreolojik açıdan incelenmesi
Examining of Van traditional dances in the terms of ethnochoreology
- Tez No: 910464
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsanoğlunun iletişim yeteneğiyle bir arada yaşama ve toplum oluşturma bilinci, kültürel değerlerin ve geleneklerin şekillendirdiği bireylerin ilgi ve tavırlarını belirleyen temel bir etkendir. Bu bağlamda, Van halkının uzun yıllardır taşıdığı kültürel izler arasında yer alan geleneksel danslar, etnokoreolojik bir perspektiften detaylı bir şekilde incelenmiştir. Van, coğrafi konumu ve tarih boyunca çeşitli kültürel etkiler altında kalmış olması sebebiyle son derece zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Bu mirasın önemli bir parçasını oluşturan geleneksel danslar, sadece eğlence aracı olarak değil, aynı zamanda toplumsal birliği, dayanışmayı ve kimlik oluşumunu temsil etmektedirler. Van'daki geleneksel danslar, bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşullarıyla şekillenmiş ve zaman içinde evrim geçirmiştir. Etnokoreoloji alanında yapılan araştırmalar, geleneksel dansların oynanış biçimleri, müzikle olan etkileşimi ve dansçı ile toplum arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemiştir. Dansların estetik algısı, bireylerin duygusal deneyimleri ve psikolojik etmenler de araştırmanın önemli noktaları arasındadır. Özellikle dansın toplumsal işlevi, bu çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Van'daki geleneksel danslar, toplumun kimliğini ve değerlerini yansıtan semboller olarak kabul edilirken, aynı zamanda eğlence ve ritüel amaçları için de icra edilmektedirler. Bu çalışma, geleneksel dansların, gösteriden öteye geçen işlevlerii olduğunu vurgulamaktadır. Danslar, toplumun bir araya gelmesine, kimlik oluşumuna ve insanların duygusal dünyasını etkilemeye yönelik önemli bir role sahiptirler. Etnokoreoloji, bu dansların kökenlerini, anlamlarını ve toplumsal bağlamını detaylı bir şekilde inceleyerek, bu kültürel mirası gelecek nesillere aktarmanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The consciousness of human beings to live together and form a society with the ability to communicate is a fundamental factor that determines the interests and attitudes of individuals shaped by cultural values and traditions. In this context, traditional dances, which are among the cultural traces carried by the people of Van for many years, have been examined in detail from an ethnochoreological perspective. Van is home to an extremely rich cultural heritage due to its geographical location and the fact that it has been under various cultural influences throughout history. Traditional dances, which constitute an important part of this heritage, are not only a means of entertainment, but also represent social unity, solidarity and identity formation. Traditional dances in Van have been shaped by the geographical structure and climatic conditions of the region and have evolved over time. Research in the field of ethnochoreology has examined in detail the way traditional dances are performed, their interaction with music, and the relationship between the dancer and the community. The aesthetic perception of dances, emotional experiences of individuals and psychological factors are also important points of research. In particular, the social function of dance was the focus of this study. While traditional dances in Van are recognized as symbols reflecting the identity and values of the community, they are also performed for entertainment and ritual purposes. This study emphasizes that traditional dances have a function that goes beyond mere performance. They have an important role in bringing society together, in identity formation and in influencing people's emotional world. Ethnochoreology explores the origins, meanings, and social context of these dances in detail, demonstrating the importance of passing on this cultural heritage to future generations.