L'Imaginaire posthumain dans les romans de Maurice G. Dantec
Maurice G. Dantec'in romanlarında posthüman imgelem
  1. Tez No: 910479
  2. Yazar: SİMAY TURAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY AKTULUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Tarihin erken dönemlerinden bu yana insanın makineye ilgi duymasının nedenlerinden birisi zamanın akışı, insanın sonu ve ölüm gerçeklerinden koparak özgürleşmek, gerçekliği kendince yeniden kurgulamaktır, dolayısıyla imgelem böyle bir görüngüde biçimlenmeye başlar. Gerçekten de insanın değişik dolayımlara başvurarak kendi koşulunu aşma çabasının gerisinde insanın ve insanlığın sonuna ilişkin korkularını bastırma uğraşı gizlidir. Bu aynı zamanda insana dayatılmış koşul karşısında özgürleşmektir, çünkü imgelem yoluyla her şey olasıdır. Fütürist bir geleneğe gönderme yapan böyle bir tutum insanın“son”karşısındaki korkusunu bir başka yoldan bastırma olanağı sunar. Teknolojinin yaşamımızı belirlemeye başladığı modern dönemlerden geçerek postmodern olarak nitelendirilen günümüz koşullarına geldiğimizde insanın önündeki belirsiz geleceğini teknoloji yardımıyla anlamlandırma çabasına daha fazla tanık olmaktayız. Yazınsal ve sanatsal alanda bu doğrultuda üretilen yapıtlara bakıldığında böyle bir varsayım geçerlilik kazanmaktadır. Bu çalışmada Maurice Dantec'in kimi romanlarından yola çıkarak posthüman nitelemesine koşut biçimde insan ve ilişkisini ele alan yaklaşımın özgünlüğünü belirleme uğraşında olacağız. Anahtar sözcük olarak seçtiğimiz posthüman nitelemesi ile Dantec'in romanlarındaki teknolojik verilerin dönüştürülme biçimlerini Gilbert Durand'ın imgelem çözümlemesi yöntemi üzerinden değerlendirme çabasında olacağız. Ayrıca 21.yüzyıl insanının teknoloji karşısındaki tutumunu belirlerken bastırdığı arzularını, isteklerini ya da korkularını yazınsal düzlemde temalar, yazınsal türler ve biçimler aracılığıyla nasıl dışlaştırdığına ilişkin belirlemeler yapmayı amaçlamaktayız. Anahtar Sözcükler İmgelem, posthüman,Maurice G. Dantec, Gilbert Durand
Özet (Çeviri)
Since the earliest periods of history, one of the reasons for humanity's fascination with machines has been the desire to liberate itself from the flow of time, the realities of human finitude, and death, thereby reconstructing reality according to its imagination. Thus, imagination begins to take shape within this phenomenon. Indeed, the effort to transcend human conditions through various mediations conceals the struggle to suppress fears concerning the end of humanity and human existence. This is also a quest for freedom from imposed conditions, as anything becomes possible through imagination. Such an attitude, referencing a futurist tradition, offers an alternative way to suppress the fear of the“end.”Moving from the modern periods, when technology began to shape our lives, to today's postmodern conditions, we increasingly witness humanity's attempts to make sense of its uncertain future with the help of technology. This assumption finds validity in literary and artistic works produced in this direction. In this study, we aim to analyze the uniqueness of the perspective that examines the relationship between humans and technology in line with the posthuman concept, focusing on selected novels by Maurice Dantec. Using“posthuman”as a key term, we will evaluate how technological elements in Dantec's novels are transformed through Gilbert Durand's method of image analysis. Furthermore, we aim to explore how 21st-century humanity externalizes its repressed desires, wishes, or fears on a literary level through themes, genres, and forms in its interaction with technology. Keywords Imaginary, posthuman, Maurice G. Dantec, Gilbert Durand.