Trabzon yöresi halk oyunlarının etnokoreolojik yönden değerlendirilmesi
Ethnochorological evaluation of Trabzon region folk dances
- Tez No: 910494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BARBAROS ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Ballet and Dance, Folklore, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Trabzon coğrafyasında özel gün ve dönemlerde, karşılaştığımız halk oyunları ve müzikleri önemli bir yer tutmaktadır. Günümüze kadar yapılan çalışmalar belli bölgeler ile sınırlı kalmış, oyunlar ve müzikler noktasında süre gelen tekrarlar görülmüştür. Bu çalışmada, Etnokoreoloji bilimi ışığında birçok disiplinler ile birlikte araştırmalar yapılmış, çıkan sonuçlar gerekli analizler ile ortaya konulmuştur. Sosyolijik etkenler, tarihi süreçlerde etkilenen bölgeler ve coğrafi şartlar ile oyunların ve müziklerin farklılıkları ve benzerlikleri gösterilmiştir. Yapılan tespitler neticesinde coğrafi etkenler ile Trabzon halk oyunları bölümlere ayrılarak 4 ayrı konu başlıkları adı altında sınıflandırılmıştır. Farklılıklar ve benzerlikler üzerinden sonuçlandırmalar yapılmıştır. Geçmiş ile karşılaştırıldığında teknolojik katkılar ile gelecek dönemlerde alan için kaynak oluşması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Trabzon geography, folk dances and music that we encounter on special days and periods have an important place. Studies conducted until today have been limited to certain regions, and repetitions have been seen in terms of games and music. In this study, research has been conducted with many disciplines in the light of the science of ethnochoreology, and the results have been presented with the necessary analyses. Sociological factors, regions affected by historical processes and geographical conditions, and the differences and similarities of games and music have been shown. As a result of the findings, Trabzon folk dances have been divided into 4 separate subject headings with geographical factors. Conclusions have been made on the basis of differences and similarities. When compared with the past, it is aimed to create a resource for the field in the future with technological contributions.