Sürmene yöresi halk oyunları müziklerinin derlenmesi ve genel olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 206872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Trabzon ilinin Sürmene ilçesinde oynanan halk oyunları, oyun müzik veritimleri ile ilgili detaylı bir çalışma yapılmıştır.Yöre oyunlarının, oyun müzik ve ritimlerinin zamanla unutularak orijinalyapılarının bozulmaya başladığı ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarıgörülmüştür.Bu çalışma; yöre oyunlarının, oyun müzikleri ve ritimlerinin, orijinalyapılarını korumak, zamanla bozulup yozlaşmalarını önlemek ve gelecek nesilleredoğru bir şekilde aktarılmasına katkıda bulunmak, kültürel değerlerimize sahip çıkıp,onları yaşatmak amacı ile yapılmıştır.Sürmene'de oynanan oyunlar ve oyun müzikleri üzerinde etkisi olan yörenindoğal yapısı, sosyal yaşamı ve tarih içindeki yeri kısaca anlatılmıştır.Yörede oynanan oyunlar, oyunlara eşlik eden çalgılar, oyun müzikleri veritimleri araştırılarak derleme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalarda, yöredeyaşamış veya yaşamakta olan konu ile ilgili genellikle en yaşlı kaynak kişiler tespitedilmiş ve karşılıklı görüşmeler yapılmıştır. Hayatını kaybeden kaynak kişilerin seskayıtları araştırılıp bulunmuş ve içlerinden oyun müziği olanlar seçilerek tek kayıtaltında toplanmıştır. Müzik ve ritimlerin dikteleri yapılarak notaları yazılmış, ritmikve melodik açıdan değerlendirilmeleri yapılmıştır.Yöredeki doğal şartlar, insan yapısı ve oyun karakteri üzerinde etkili olmuş,oyun türü olarak horonlar oynanmıştır. Horonların değişik müzik varyantları ileoynandığı tespit edilmiş, oyunlara geniş alanlarda davul zurna, dar alanlarda isekemençe veya kavalın eşlik ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A detailed study was done about folk-dances, its musics and rhythms,which have been played in Sürmene township of Trabzon.It was seen that the folk-dance and its musics and rhythms were started todeform and be faced with the danger of getting lost, being forgetten in the length oftime.This study was done to protect original structure of the folk-dance ofneighbourhood, its musics and rhythms, thus it will prevent deforming anddegenerating of them in the length of time, and also this study will assist inaccurately transfering these cultural richness to coming generation. Additionally itwas done to make them come alive, attending to our cultural values.The natural structure of the neighbourhood, social life and the place of itin history which have effect on dance musics and dances which are danced inSürmene, was explained in brief.A research was done about dances which are danced in theneighbourhood, musical instruments which accompany to dances, the musics and therhythms of the dance. The results of researching were compiled. In these studies, theold persons relative to subject who had lived or have been living in theneighbourhood were determined and interviews were done face to face with them.Sound recordings of the persons who had died, were founded, making research.Persons who have dance music were chosen amogst themselves and all of them weregathered in the one record. The musical notes of musics and rhythms were written,doing their dictation, and also they were analysed on rhythmic and melodic side.Natural circumstances of neigbourhood have been effective on the structureof human being and the character of dance, so Horon which is the folk-dance ofdistrict, have been played. It was determined that folk-dances playing in this districthave been being played with varied variant of music. It was seen that drum and hornhave been accompaning to dances in wide areas, however fiddle and flageolet havebeen accompaning to dances in narrow areas.