8 haftalık Türk halk oyunları eğitiminin üniversite öğrencilerinin el-kol ve ayak koordinasyonuna etkisinin incelenmesi
Research of effect to the hand- ARM and leg coordination of university students of Turkish folk dance for 8 WEEKS
  1. Tez No: 447382
  2. Yazar: OKTAY İNALKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamız Türk Halk Oyunları eğitiminin üniversite öğrencilerinin el-kol ve ayak koordinasyonuna olumlu etkilerini araştırabilme olarak belirlenmiştir. Materyal ve metot: İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde; farklı fakülte ve yüksekokullarda eğitim ve öğrenim gören rastgele (N: 20) uygulama ve (N: 20) kontrol grubu kız ve erkek toplam 40 kişiden oluşan öğrenci grubu gönüllü olarak katılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına 8 haftalık bir sürede haftada 1 gün 3 saatlik halk oyunları eğitimine tabi tutulmuştur. Deney grubuna her hafta bir yörenin oyun figürleri parçadan bütüne, basitten karmaşığa doğru öğretilmek suretiyle toplamda 2 aylık süre içerisinde dört yörenin (İzmir Yöresi Harmandalı, Teke Yöresi Cemilem, Kars-Iğdır Yöresi Karabağ Yallısı ve Trabzon Yöresi Sürmene Sallaması) oyun figürleri öğretilmiştir. Halk oyunları eğitimine başlamadan önce Karlsruher Sağlık Yönelimli Duvara Atış ve Yana Adımlama Koordinasyon Testi uygulatılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to provide a research on the positive effects of education of Turkish folk dances on university students' hand-arm and leg coordination. Material and Method: A group of 40 male and female students of varying faculties and schools of İstanbul Gelişim University as a random (N: 20) practice and (N: 20) a control groups volunteered for this research. Experiment and control groups took folk dance classes of three hours once a week for 8 weeks. Experiment groups were taught a region's dance moves from part to whole and from simple to complex in a week. In a 2-month period in total, they were taught 4 regions' (İzmir region's Harmandalı, Teke region's Cemilem, Kars-Iğdır region's Karabagh Yalli, Trabzon region's Sürmene Sallama) folk dance moves. Before classes, students took Karlsruher Health-Oriented Throwing to Wall and Side Stepping Coordination Test. The data obtained from the research were analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPPSS) for Windows 22.0.